Covid-19: Polska podzielona na "czerwone", "żółte" i "zielone" powiaty
Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.
Tam wprowadzone są najbardziej rygorystyczne restrykcje, zakazujące funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do 1 osoby na cztery metry kwadratowe. Ponadto, wprowadzony zostanie nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.
Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu. Tam możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dotyczące ograniczeńw kościołach, noszenia maseczek czy związane z transportem zbiorowym.
Zmiany zasad wprowadzane w powyższych powiatach nie dotyczą funkcjonowania m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych, handlu, transportu lotniczego czy też organizacji zgromadzeń.
ℹ️ Od soboty (8.08) w powiatach o największym wzroście zakażeń wrócą niektóre obostrzenia. #koronawirus
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 6, 2020
ð ð ðhttps://t.co/HzgbiDx1Z0
Tłumacząc kategoryzację zakażeń Szumowski zauważył, że większość Polski jest "zielona". Ale - dodał - "niestety są obszary gdzie ten przyrost jest szybki i tam trzeba reagować". Jednocześnie zaznaczył, że "mapa obszarów czerwonych i żółtych pokazuje wyraźnie, że to nie jest tak, że czas wakacji daje wzrost zakażeń. Pas zbliżony do Wybrzeża jest w całości zielony; nie ma tam dramatycznej liczby zakażeń".
Jak jednak podkreślił, trzeba otrząsnąć się z beztroski. "To dotyczy całej Polski, bo naprawdę, jeżeli nie chcemy, żeby kolor czerwony rozprzestrzenił się na całą Polskę, to starajmy się zachowywać reżim sanitarny - nosić maskę w sklepach i w komunikacji miejskiej. Niech to wejdzie w nasz nawyk, dopóki nie będzie leków i szczepionki" - zaapelował.
Wiceminister resortu Janusz Cieszyński poinformował z kolei, że od 1 września wprowadzony będzie obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa. "Informujemy o tym dzisiaj, aby każdy mógł w nadchodzących tygodniach o takie zaświadczenie wystąpić" - wskazał. Zaznaczył jednocześnie, że liczba takich przypadków powinna być "bardzo, bardzo niewielka".
⚠️ Mapa powiatów według kategorii obostrzeń COVID-19. #koronawirus
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 6, 2020
Lista obostrzeń ð https://t.co/VAAALIZ0zt
Komunikat ð https://t.co/7rYMI4owtP pic.twitter.com/YnFgJ7Mg2l
Odnosząc się do tej zapowiedzi Szumowski dodał, że "nie ma czegoś takiego jak medyczne przeciwskazania w zasłanianiu nosa i ust". "Jeśli ktoś nie może nosić maski z powodu bardzo ciężkiej niewydolności oddechowej czy bardzo ciężkiej alergii, zawsze może nosić przyłbicę" - podkreślił.
Dzisiaj MZ poinformowało o 809 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 13 osób. Łącznie w Polsce zanotowano dotychczas 50 324 przypadki i 1 787 zgonów.
Czytaj więcej:
Rekordowy wzrost zakażeń w Polsce
Polska "rozważa" przywrócenie kwarantanny dla przyjeżdżających z zagranicy
Ukraina wprowadza kwarantannę dla osób przyjeżdzających z Polski
W Polsce ruszają kontrole maseczek w sklepach