Menu

Corbyn: Najpierw zatrzymanie Brexitu bez umowy, później wybory

Corbyn: Najpierw zatrzymanie Brexitu bez umowy, później wybory
Czy Corbyn jest gotów zostać premierem? "Tak. Absolutnie". (Fot. Getty Images)
Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn oświadczył wczoraj, że Wielka Brytania potrzebuje wyborów parlamentarnych, ale na razie jego priorytetem jest zatrzymanie Brexitu bez porozumienia.
Reklama

Partia Pracy była krytykowana za to, że od miesięcy wzywała do rozpisania przedterminowych wyborów, a gdy we wrześniu premier Boris Johnson - aby przełamać polityczny impas wokół Brexitu - dwa razy złożył taki wniosek, dwukrotnie zagłosowała przeciw.

W rozmowie ze stacją BBC Corbyn, zapytany o to, czy jest gotów zostać premierem, gdyby była taka konieczność, odparł: "Tak. Absolutnie". Przyznał zarazem, że czuje się onieśmielony tą perspektywą.

Corbyn odniósł się też do sugestii, że wolałby pozostać neutralny w kwestii wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

"Nie jestem neutralny. Mówię, że Brytyjczycy muszą mieć szansę zdecydować o końcu tego procesu. Mieliśmy referendum w 2016 r., mieliśmy wszystkie te debaty, a teraz mamy premiera, który próbuje zepchnąć nas w przepaść za kilka tygodni. To całkowicie niewłaściwe" - stwierdził.

Zdaniem Corbyna, Brytyjczycy muszą mieć szansę zdecydować o końcu Brexitu. (Fot. Getty Images)

Przyjęta na wniosek opozycji ustawa wymusza na szefie rządu zwrócenie się do Brukseli o ponowne przesunięcie terminu opuszczenia Unii, jeśli do 19 października parlament nie zaakceptuje porozumienia z UE lub Brexitu bez umowy.

Lider opozycji zapowiedział, że jeśli Partia Pracy przejmie władzę, rozpisze referendum, w którym wyborcy będą mogli zdecydować pomiędzy "wiarygodnym" wyjściem a pozostaniem w UE.

"Chcę przedstawić Brytyjczykom wiarygodną ofertę pozostania - mam nadzieję, że z reformą UE - lub wyjścia z umową handlową, umową celną, ochroną środowiska, praw konsumentów i pracowników oraz z zabezpieczeniem porozumienia pokojowego w Irlandii Północnej" - wyjaśnił.

Czytaj także:

Opozycja chce zatrzymać Brexit bez umowy

Media w UK: Johnson stracił kontrolę, Corbyn "pochlipującym tchórzem"

Corbyn: "Spróbujemy zatrzymać Johnsona i Brexit bez umowy"

Opozycja o wyborach: Tak, ale w listopadzie

Johnson: Prędzej wyzionę ducha, niż opóźnię Brexit

  Komentarze
  • Ojciec
   20 września 2019, 15:55

   Zgadzam się z Tobą .31 Brexit a później jazda bez trzymanki.

  • Tak tak Lesiu
   20 września 2019, 19:52

   Tak tak Lesiu. Spotkajmy się tutaj pierwszego listopada- wtedy chcę przeczytać Twój komentarz. Do tej pory, nawet jeden wyraz z Twoich wypocin się nie sprawdził, także sztachnij się fajurem i wracaj na ziemię.
   Niedługo Lesiu do jakiegoś think tanku Cię wezmą 😊

  • Kolololo
   21 września 2019, 07:53

   Boże daj nam Brexit bez umowy. Błagam Cię Panie.

  • Mark111
   21 września 2019, 13:08

   No nie powiem. " londynkowy koncert zyczen trwa w najlepsze ". Ale po.1 nikt z decydentow tu nie szuka wsparcia i traktuje nasza nacje zupelnie marginalnie , a po drugie jedyna liczaca sie sila , ktora ma wplyw na to co sie wydarzy w kwestii BREXIT jest CITY . Bo czy sie komus podoba czy nie to tylko i wylacznie ci , ktorzy w odpowiednim momencie wykladaja grube mld £
   czytaj : lobbuja :-) , maja wplyw na wszystko i niezaleznie od opcji politycznej i tego kto u wladzy. Nasz HIDE PARK to taki tylko powiedzmy kacik humoru ....

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości