Menu

Co trzeci sklep źle oznacza pochodzenie owoców i warzyw

Co trzeci sklep źle oznacza pochodzenie owoców i warzyw
Informacja o kraju pochodzenia produktu często wpływa na decyzję o zakupie. (Fot. Getty Images)
Inspekcja Handlowa wykryła, że w niemal 1/3 polskich sklepów warzywa i owoce nie są prawidłowo oznaczone krajem swojego pochodzenia. Na półkach można znaleźć m.in. 'polski' czosnek z Egiptu czy cebulę pochodzącą jednocześnie z Polski, Francji, Holandii i Słowacji.
Reklama

Jak podaje portal Prawo.pl, kontrola IH wykazała tego typu nieprawidłowości w 31 sklepach (32,3 proc.) sieci: Aldi, Auchan, Biedronka, Dino, Hipermarket Bi1, Intermarché, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Polo Market, Stokrotka i Tesco. 118 partii warzyw i owoców (10,2 proc., kontrola objęła 1 162 partie) było błędnie oznakowanych krajem pochodzenia.

61 produktów (5,2 proc. skontrolowanych) było oznakowanych innym krajem pochodzenia, niż wynikało z dokumentów lub opakowań zbiorczych, w tym 31 niezgodnie z prawdą jako produkty z Polski. Na przykład rzekomo polski seler pochodził z Holandii, o czym informowało opakowanie.

"Informacja o kraju pochodzenia jest istotna dla wielu konsumentów, często wpływa na decyzję o zakupie i nie powinna wprowadzać w błąd" - zaznacza Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Z kolei Tomasz Chróstny, wiceprezes UOKiK podkreślił, że "trzeba walczyć z takimi praktykami, żeby konsument zawsze wiedział, co i skąd kupuje. "Dlatego kontrole Inspekcji Handlowej są bardzo ważne" -dodał.

Czytaj więcej:

Na Brexicie stracą polscy producenci mleka

"Rzeczpospolita": Inteligentne ule, żywność z robaków i weganie na giełdzie

Naukowcy: Torebki do herbaty przenoszą "miliardy cząstek plastiku"

  Komentarze
  • Lly
   2 października 2019, 10:45

   Ostatnio rolnicy podjechali dostawczakami pod biedronki weszli i wywalili źle oznaczone jabłka nie polskie a na ich miejsce dali polskie. Ochroniarz tylko zamkną oczy i stał w kącie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.01.2020
  GBP 5.071 złEUR 4.268 złUSD 3.873 złCHF 3.991 zł

  Sport


  Reklama