Menu

Co trzeci pracownik z Ukrainy chciałby pozostać w Polsce

Co trzeci pracownik z Ukrainy chciałby pozostać w Polsce
Co drugi respondent woli pracować w Polsce od 10 do 12 godzin na dobę. (Fot. Getty Images)
Odsetek ukraińskich pracowników, którzy chcieliby na stałe przeprowadzić się do Polski, wzrósł o jedną trzecią - wskazała druga edycja badania socjologicznego 'Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy. Raport EWL'.
Reklama

Wśród argumentów na korzyść zamieszkania w Polsce obywatele Ukrainy wymieniają wyższą jakość życia (66,5 proc.), atrakcyjniejsze zarobki oraz lepsze perspektywy dla dzieci (46 proc.).

Ponad 3/4 respondentów rozważających pozostanie w Polsce uważa, że przyspieszone udzielanie zezwoleń na stały pobyt w naszym kraju wpłynie na ich decyzję na temat przeprowadzki. Niemal 2/3  obywateli Ukrainy planuje także sprowadzenie do Polski swoich rodzin.

Zmiany zaszły w oczekiwaniach ukraińskich obywateli odnośnie ich zarobków w Polsce. Jeżeli w 2018 roku największą grupę respondentów (ponad 40 proc.) stanowiły osoby ubiegające się o minimalną stawkę godzinową, to w 2019 za takie wynagrodzenie zgodziłoby się pracować jedynie 6 proc. obywateli Ukrainy.

Podwoiła się natomiast grupa pracowników pragnąca zarabiać od 13 do 15 złotych netto za godzinę (33 proc.), a udział respondentów oczekujących zarobków na poziomie od 15 do 20 złotych netto za godzinę niemal się potroił, wynosząc 19 proc.

Niemal 2/3 obywateli Ukrainy planuje sprowadzenie do Polski swoich rodzin. (Fot. Getty Images)

Podobnie jak rok temu, co drugi respondent woli pracować w Polsce od 10 do 12 godzin na dobę, a 28 proc. - od 8 do 10 godzin (spadek z 37 proc. w roku poprzednim). 

Niestety, pracownikom z Ukrainy wciąż zdarza się spotkać z nieuczciwością ze strony pracodawców. Niemal 28 proc. ankietowanych przyznało, że doświadczyło negatywnych sytuacji, które najczęściej dotyczyły sfery wynagrodzeń oraz ofert pracy, w ramach których rzeczywiste warunki zatrudnienia różniły się od deklarowanych.

Raport powstał po przeanalizowaniu wyników badania socjologicznego, które zostało przeprowadzone w dniach 17 kwietnia-31 maja 2019 roku przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Metodą bezpośrednich wywiadów indywidualnych przebadanych zostało 855 obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w celu podjęcia pracy. 

  Komentarze
  • Konrad
   18 września 2019, 11:19

   Co za bzdury kto by chciał pracować co dziennie 10-12 godzin i jeszcze dodajcie ze nie chcą podwyżek mogą jeden dzień w tygodniu za darmo pracować , ale się usmiałem .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.02.2020
  GBP 5.145 złEUR 4.273 złUSD 3.956 złCHF 4.021 zł

  Sport


  Reklama