Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Co piąta firma w Polsce nie opłaca faktur w terminie

Co piąta firma w Polsce nie opłaca faktur w terminie
Zatory finansowe to duży problem dla polskich przedsiębiorców. (Fot. Getty Images)
Kontrahentom w terminie nie płaci co piąta firma, często ponieważ sama nie dostaje zapłaty od klientów - wynika z badania 'Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach”. Dla 68 proc. przedsiębiorstw zatory płatnicze są barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Reklama
Reklama

Skalę zatorów płatniczych pokazują dane Krajowego Rejestru Długów. Według najnowszych informacji, zadłużenie polskich firm sięga 9,07 mld zł. Kontrahentom nie płaci 264,5 tys. przedsiębiorstw, a średnie zadłużenie każdego z nich wynosi 34,3 tys. zł.

Dla 68 proc. firm zatory płatnicze są barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Co piąta nie płaci kontrahentom w terminie dlatego, że sama nie dostaje zapłaty od klientów - wskazano w badaniu "Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach" dla firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso - partnera Krajowego Rejestru Długów.

Brak płatności na czas ma destrukcyjny wpływ na całą gospodarkę kraju. (Fot. Getty Images)

Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki wskazał, że problemy, jakie zatory powodują w firmach, przejawiają się nie tylko tym, że przedsiębiorcy nie mają z czego zapłacić swoim partnerom handlowym, ale również tym, że nie mogą inwestować i są zmuszeni drożej sprzedawać towary i usługi.

13 proc. ma problemy z wprowadzaniem produktów na rynek i tyle samo odczuwa pogorszenie swojego wizerunku, czego rezultatem są słabsze warunki finansowe dostaw, jakie proponują im kontrahenci. Co 10. jest zmuszony zmniejszać zatrudnienie i obniżać pensje pracownikom - zauważył Łącki, komentując wyniki badania.

37 proc. przedsiębiorców postrzega nieterminowe płatności jako "istotny problem", z czego 16 proc. określa mianem "bardzo poważnego". Dla 38 proc. firm jest to "średni kłopot". Płacenie z poślizgiem jest dotkliwe zwłaszcza dla branży budowlanej. Tutaj odsetek przedsiębiorstw wskazujących zatory płatnicze jako poważną barierę w działalności sięga 62 proc., czyli ok. dwa razy więcej niż w usługach, transporcie czy handlu (30-37 proc.). 

Prezes firmy Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki zwrócił uwagę, że brak bieżącego dopływu pieniędzy powoduje, że firmy nie mogą racjonalnie zaplanować pracy, zatrudnienia i zdobywania nowych zleceń. "Szczególnie małe i średnie firmy mają opory przed dochodzeniem należności u partnerów handlowych. Obawiają się, że kontrahent się obrazi, kiedy odbierze telefon z firmy windykacyjnej" - wskazał.

Czytaj więcej:

Niemal już co drugi przedsiębiorca w Polsce zatrudnia pracownika z Ukrainy

Sondaż: Polacy, Czesi i Słowacy wolą etat niż pracę na swoim

Polscy pracodawcy mają problem. Chodzi o umiejętności pracowników

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama