Chiny obawiają się, że japońskie embargo na eksport czipów uderzy w produkcję pralek i samochodów

Rząd Japonii ogłosił pod koniec marca zacieśnienie kontroli eksportu najnowszych technologii produkcji półprzewodników. Ograniczenia dotyczą 23 rodzajów sprzętu używanego w tym sektorze i formalnie obejmują wszystkie państwa poza wyjątkami ujętymi na "białej liście", na której znajdują się m.in. USA, państwa UE, Korea Południowa czy Tajwan.
Decyzja rządu w Tokio traktowana jest więc jako krok wymierzony w Chiny, będący konsekwencją wcześniejszego porozumienia między USA, Holandią i Japonią. Trzy państwa zobowiązały się na początku br. do nałożenia restrykcji na Chiny i ograniczenia możliwości importowania przez ten kraj urządzeń do wytwarzania zaawansowanych czipów.
Jednak japońskie sankcje będą miały poważniejsze konsekwencja dla chińskiej gospodarki niż te przyjęte przez USA - przekazał "FT" pragnący zachować anonimowość przedstawiciel chińskiej branży półprzewodnikowej.
China fears Japan’s chipmaking curbs go further than US restrictions https://t.co/DVEadeYtkT
— FT China (@ftchina) May 23, 2023
W październiku 2022 r. Waszyngton wprowadził przepisy ograniczające eksport do Chin maszyn mogących produkować chipy na poziomie miniaturyzacji poniżej 14, a niekiedy 16 nanometrów. Do najnowszych smartfonów używane są chipy nawet 3-nanometrowe, natomiast do urządzeń starszych generacji, w tym sprzętów AGD czy samochodów półprzewodniki 28-nanometrowe i większe - zaznacza dziennik.
Japońskie ograniczenia mają obejmować nawet technologie związane z chipami 45-nanometrowymi, ponieważ niektóre z nich mogą być niezbędne do produkcji bardziej zaawansowanych układów scalonych - pisze "FT".
Do końca lipca holenderski rząd ma ogłosić skalę swoich ograniczeń, które będą dotyczyć głównie firmy ASML Holding, jednego z najważniejszych zakładów w światowym sektorze produkcji półprzewodników.
ASML spodziewa się, że niderlandzkie restrykcje będą odmienne od japońskich i dotkną tylko najbardziej zaawansowanych urządzeń - zaznacza brytyjska gazeta. Jak dodaje, chiński sektor elektroniczny obawia się z kolei, że USA i Holandia wprowadzą tak surowe ograniczenia w eksporcie jak Japonia.
Czytaj więcej:
Centrum Cyberbezpieczeństwa UK: Chiny dążą do dominacji technologicznej na świecie
Departament Stanu USA: Rosja i Chiny wśród krajów naruszających wolność religijną
Była premier UK na Tajwanie: "Reżimom totalitarnym takim jak Chiny nie można ufać"
Rishi Sunak określił Chiny jako największe wyzwanie dla globalnego bezpieczeństwa