Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Chiny mocno zwiększają swoje wydatki na zbrojenia. "Wojsko musi wzmacniać gotowość bojową"

Chiny mocno zwiększają swoje wydatki na zbrojenia. "Wojsko musi wzmacniać gotowość bojową"
Zdaniem ekspertów, rekordowe wydatki Chin na wojsko "i tak są zaniżone". (Fot. Getty Images)
Siły zbrojne Chin muszą wzmocnić gotowość bojową – oświadczył premier kraju Li Keqiang w sprawozdaniu wygłoszonym na otwarcie sesji parlamentu w Pekinie. Budżet obronny ChRL wzrośnie w 2023 roku aż o 7,2 proc. do 1,55 bln juanów (224 mld USD).

Reklama
Reklama

Wzrost wydatków na siły zbrojne jest większy niż przedstawiony w tym samym sprawozdaniu cel wzrostu PKB na bieżący rok, który określono na "około 5 proc". Jest to również ósmy z rzędu jednocyfrowy wzrost budżetu obronnego; w poprzednim roku wzrósł on o 7,1 proc., licząc rok do roku.

Wydatki Chin na zbrojenia są bacznie obserwowane w stolicach okolicznych krajów i w Waszyngtonie, które starają się odczytać, jak szybko Pekin będzie próbował modernizować swoją armię. Władze ChRL podkreślają, że wydatki te służą wyłącznie celom obronnym.

Chińska armia rośnie w siłę? (Fot. Getty Images)

"Nasze siły zbrojne, skupiając się na celach na stulecie chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w 2027 roku, powinny pracować na rzecz wykonywania operacji wojskowych, wzmocnić gotowość bojową i podnieść zdolności militarne" – przekazał Li w sprawozdaniu na rozpoczęcie sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).

OZPL zatwierdzi zmiany w administracji państwowej, wynikające z ubiegłorocznego XX zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Przywódca partii i kraju Xi Jinping sięgnie najpewniej po trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL, a nowym premierem zostanie prawdopodobnie jego bliski współpracownik Li Qiang, który na zjeździe KPCh został drugim pod względem rangi dygnitarzem partii.

Chiny posiadają jedną z największych armii świata pod względem liczby żołnierzy. W ostatnich latach pod rządami Xi prowadziły również szeroko zakrojoną kampanię jej modernizacji, opracowując systemy rakietowe, myśliwce o obniżonej wykrywalności czy lotniskowce. Chińskie wojsko zwiększało też aktywność na okolicznych morzach, w tym na spornym Morzu Południowochińskim i w okolicach Tajwanu, co prowadziło do napięć w relacjach z USA i krajami regionu.

Budżet wojskowy ChRL jest ponad trzy razy mniejszy niż wydatki militarne Stanów Zjednoczonych, choć wielu dyplomatów i zagranicznych ekspertów jest zdania, że oficjalne dane z Pekinu są zaniżone.

Czytaj więcej:

Była premier Truss wzywa do utworzenia "gospodarczego NATO" przeciw Chinom

Ambasador USA: Chiny przekroczą "czerwoną linię", jeśli dostarczą broń Rosji

Chiny: Xi spotkał się z Łukaszenką. Rozmawiali o Ukrainie i zacieśnieniu współpracy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama