Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cała prawda o mandatach

Cała prawda o mandatach
Ile osób płaci mandaty? Komu najczęściej udaje się uniknąć kary? Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat płacenia przez Polaków należności za wykroczenia drogowe.
Reklama
Reklama
Jedynie 47 proc. ukaranych mandatami decyduje się na dobrowolną ich zapłatę, a 23 proc. należności egzekwują organy egzekucyjne. Pozostałe należności są w wysokim stopniu zagrożone przedawnieniem wykonania kary - wynika z raportu NIK.

Zagrożenie przedawnieniem wykonania kary dotyczy przede wszystkim osób wielokrotnie ukaranych mandatami, które nie ukończyły 35. roku życia (w tym będących na utrzymaniu rodziców), a także osób, które nie posiadały ustalonych źródeł dochodów, a podejmowane w stosunku do nich działania egzekucyjne miały ograniczoną skuteczność. "To utrwala w części społeczeństwa przekonanie o braku nieuchronności ich wykonania" - zauważa Izba.

Zdaniem NIK, pomogłoby wprowadzenie mechanizmów służących zarówno mobilizacji ukaranych grzywną do dobrowolnego dokonywania wpłat, jak też ograniczeniu korzyści z uchylania się od wykonania tych kar.

W ocenie NIK jednym ze sposobów poprawy skuteczności wykonywania kar grzywny byłoby uzależnienie możliwości usunięcia punktów karnych zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców (przed upływem
trzyletniego terminu wykonania kary grzywny), od uprzedniego uiszczenia grzywny nałożonej za naruszenie, za które przyznane zostały te punkty.

"Powyższa zamiana nie wiązałaby się z dodatkową dolegliwością finansową dla ukaranych osób, co miałoby miejsce w przypadku wdrożenia innych rozwiązań systemowych, polegających np. na urealnieniu wysokości kosztów egzekucyjnych" - uważa Izba.

Zdaniem NIK obecne rozwiązania pozwalające na automatyczne usuwanie punktów karnych po upływie roku - które nie jest uzależnione od wykonania kary grzywny - ograniczają dotkliwość nałożonej kary. Tym samym przyczyniają się do zwiększenia liczby spraw wymagających zaangażowania organów państwowych.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama