Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CDC: Trzecia dawka szczepionki Moderny lub Pfizera chroni przed Omikronem

CDC: Trzecia dawka szczepionki Moderny lub Pfizera chroni przed Omikronem
Dawka przypominająca preparatami Modetrny lub Pfizera skutecznie chroni przed Omikronem - twierdzą amerykańscy specjaliści. (Fot. HAZEM BADER/AFP via Getty Images)
Trzecia dawka szczepionek Moderny i Pfizera oferuje silną ochronę przeciwko wariantowi Omikron - wynika z raportów opublikowanych wczoraj przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Dane z okresu obejmującego falę Delty i Omikronu wskazują na 90-proc. skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji.
Reklama
Reklama

Raport opiera się na informacjach dotyczących wizyt zainfekowanych osób w szpitalach i będących na ostrym dyżurze między sierpniem ub.r. i 5 stycznia roku bieżącego. Podczas fali zakażeń związanych z wariantem Delta, skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji wyniosła 94 proc., zaś w okresie dominacji Omikronu - 90 proc.

Biorąc pod uwagę osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionek, dane wskazują na 81 proc. skuteczność przeciwko Omikronowi w okresie do 6 miesięcy od drugiej dawki i 57 proc. po 6 miesiącach.

Inny z raportów wskazuje, że ryzyko hospitalizacji dla niezaszczepionych seniorów jest 49-krotnie większe niż w przypadku tych, którzy otrzymali trzy dawki.

Jak stwierdził jeden z autorów badania CDC, epidemiolog Mark Thompson, dane wskazują na słabnącą z czasem ochronę, jaką dają szczepionki, ale jednocześnie na wysoką skuteczność dawki wzmacniającej.

"Dobre wieści są takie, że dla ludzi, którzy otrzymali trzecią dawkę, skuteczność jest bardzo wysoka i chroni przed umiarkowanie poważnym i poważnym przebiegiem choroby. To są jedne z pierwszych danych, które pokazują rzeczywisty poziom ochrony w Stanach Zjednoczonych" - wyjaśnił Thompson, cytowany przez "Washington Post". Dziennik zaznacza jednak, że szczepienie nie stanowi gwarancji przeciwko infekcjom wariantem Omikron.

Według statystyk CDC, dotychczas dodatkową dawkę otrzymało w USA 39 proc. spośród w pełni zaszczepionych osób. Fala zakażeń wariantem Omikron doprowadziła do rekordowych liczb zakażeń - ponad 700 tys. dziennie - i wypełnienia się szpitali w wielu regionach USA. Jednocześnie w niektórych miastach, jak Waszyngton i Nowy Jork, w ostatnich dniach liczby te zaczęły maleć, podobnie jak obłożenie szpitali.

Czytaj więcej:

EMA: Szczepionka przeciw Covid-19 oparta na technologii mRNA nie zagraża ciąży

Badanie: Jaka jest skuteczność szczepionki Pfizer i Moderny po 7 miesiącach?

  Komentarze
  • Koony32
   22 stycznia, 14:04

   Szukanie jeleni ciong dalszy , a najlepsze jest to że szczepionki faizera i moderny są warunkowo udostępnione i wszystkie badania i skutki uboczne bendą opublikowane za 50 lat , a ty się dalej szczep .

  • Lucek
   22 stycznia, 14:27

   Przy takich objawach to i gorąca cherbata z miodem chroni

  • Chaz
   22 stycznia, 14:28

   szkoda ze nie pomaga zachowac resztek rozumu ,

  • Piotr
   22 stycznia, 14:38

   "Amerykańscy specjaliści" heh

  • Rumcajs
   22 stycznia, 16:15

   Wiec co to oznacza ? Jakie korzysci uzyskamy ? Czy omikron znow nie zatakuje z powietrza albo z geby?

  • Judasz Iskariota
   22 stycznia, 16:56

   Lucek i Koony po jakiemu to napisane? Głąby a udają specjalistów.

  • Halololo
   22 stycznia, 18:56

   Ten Omikron jest tak groźny, że mój ojciec po pozytywnym wyniku testu i objawach grypopodobnych, po wypiciu herbaty z miodem i czosnkiem ozdrowiał w ciągu 12 godzin.

  • Sowa
   22 stycznia, 19:48

   Koony ma racje, wyniki badań będą utajnione i pokaz je za 75 lat, nie za 50. To można znaleźć na stronie WHO. A ty judasz, idz coś sprzedaj, bo to ci najlepiej wychodzi, tylko tym razem nie bądź frajerem i weź tych srebrników więcej.

  • Bro
   23 stycznia, 14:08

   3 dawka szczypie mnie w cycory

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama