Menu

CBOS: Większość Polaków idzie na wybory ze sprecyzowanymi preferencjami

CBOS: Większość Polaków idzie na wybory ze sprecyzowanymi preferencjami
Polacy w dużej mierze wiedzą już, na kogo oddadzą głos. (Fot. Getty Images)
63 proc. Polaków badanych przez CBOS zamierza pójść na wybory i posiada sprecyzowane preferencje partyjne. Według sondażu CBOS, 73 proc. respondentów zadeklarowało, że interesuje się wyborami do Sejmu i Senatu; 27 proc. się nimi nie interesuje.
Reklama

Z przeprowadzonego w połowie września badania wynika, że na miesiąc przed planowaną datą wyborów do Sejmu i Senatu, zainteresowanie tym wydarzeniem zadeklarowało 73 proc. badanych. 39 proc. z nich zadeklarowało, że ich zainteresowanie jest zdecydowanie duże, 34 proc. - że raczej duże. 27 proc. badanych zadeklarowało, że nie interesuje się wyborami (17 proc. raczej się nie interesuje, 10 proc. - zdecydowanie nie).

CBOS wskazuje, że są to wyniki podobne do uzyskanych w ubiegłym miesiącu, a wyraźnie wyższe niż przed wcześniejszymi wyborami w latach 2001, 2005, 2007, 2011 oraz 2015. Zainteresowanie zbliżającym się głosowaniem jeszcze nigdy w historii naszych pomiarów nie było tak wysokie jak obecnie. Według CBOS, można przypuszczać, że znajdzie to odzwierciedlenie w wyższej niż zazwyczaj frekwencji wyborczej.

72 proc. badanych przez CBOS zadeklarowało, że zamierza wziąć udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych. 14 proc. z nich (a więc 9 proc.) ogółu respondentów nie posiada sprecyzowanych preferencji - ankietowani ci twierdzą, że wezmą udział w wyborach, ale nie wiedzą jeszcze, na kogo oddadzą swój głos.

Kto wygra wybory w Polsce? (Fot. Getty Images)

59 proc. z pośród ankietowanych, nie posiadających sprecyzowanych preferencji, na pytanie, ku któremu komitetowi skłaniają się najbardziej, uchyliło się od odpowiedzi i nie wskazało żadnego ugrupowania, do którego byłoby im bliżej niż do innych. Wśród tych, którzy wskazali jeden z komitetów, wszystkie siły polityczne uzyskały podobny odsetek wskazań – od 7 proc. do 9 proc. Z badania wynika, że poparcie wśród niezdecydowanych nie rozkłada się proporcjonalnie do poparcia zdecydowanych wyborców.

63 proc. badanych przez CBOS zamierza pójść na wybory i posiada sprecyzowane preferencje partyjne. To, jak wskazano, minimalnie mniej niż przed miesiącem. Zdaniem CBOS, nie można powiedzieć, by w trakcie kampanii wyborczej preferencje Polaków się krystalizowały.

58 proc. respondentów jest pewna, że w nadchodzących wyborach parlamentarnych zagłosuje na to samo ugrupowanie, dla którego poparcie deklaruje obecnie. 13 proc. ocenia pewność swojej decyzji na 90 proc. Pozostali badani o sprecyzowanych preferencjach oceniają swoje przekonanie do aktualnie wybranego komitetu wyborczego na nie więcej niż 80 proc.

Według CBOS, najwięcej całkowicie pewnych wyborców ma KW Prawo i Sprawiedliwość. 74 proc. elektoratu tej partii deklaruje stuprocentową pewność swojego wyboru. Wskaźnik ten jest niższy w przypadku Koalicji Obywatelskiej (55 proc.) oraz Lewicy (41 proc.). Najmniej pewni swojego wyboru są zwolennicy KW Polskie Stronnictwo Ludowe – tylko 15 proc. z nich deklaruje stuprocentowe poparcie, a niemal połowa (48 proc.) ocenia stopień swojego przekonania na nie więcej niż 70 proc.

Czytaj więcej:

"Super Express": Handlowe niedziele podzieliły Polaków

Randstad: Co 4. Polak rozważa wyjazd z Polski

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama