Menu

CBOS: Ponad połowa Polaków ma problem ze zbyt dużą wagą

CBOS: Ponad połowa Polaków ma problem ze zbyt dużą wagą
Jak zauważono w badaniu, problemy z wagą częściej mają mężczyźni. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa Polaków (59 proc.) ma problem ze zbyt dużą wagą, w tym 38 proc. z nadwagą, a 21 proc. z otyłością - wynika z najnowszego badania CBOS. 39 proc. respondentów ma wagę w normie, a 2 proc. niedowagę.
Reklama

Klasyfikacja badanych odbyła się na podstawie wskaźnika BMI, który jest obliczany przez podzielenie masy ciała wyrażonej w kilogramach przez kwadrat wzrostu wyrażonego w metrach.

CBOS podaje, że z analiz wynika, iż nadwaga wiąże się przede wszystkim z płcią i z wiekiem badanych. Częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Częstość jej występowania zwiększa się też wraz z wiekiem. Analizy pokazują też, że mężczyźni w młodszym wieku częściej niż kobiety zaczynają mieć problem z nadwagą.

Wśród mężczyzn już w grupie wiekowej 25-34 lata nadwaga zaczyna przeważać nad wagą prawidłową, a u kobiet nadwaga zaczyna przeważać dopiero po 45. roku życia, a wyraźnie – po 55. roku.

Wskaźnik masy ciała wiąże się z samooceną stanu zdrowia. W większości zadowoleni ze swojego stanu zdrowia są ankietowani z wagą prawidłową (77 proc.) oraz z nadwagą (66 proc.). Wraz ze wzrostem wagi rośnie odsetek badanych negatywnie oceniających swój stan zdrowia.

Warto wiedzieć, co powoduje nasze problemy z wagą. (Fot. Getty Images)

Wśród osób z wagą prawidłową o złym stanie zdrowia mówi 6 proc. respondentów, nieco częściej ta odpowiedź pojawia się wśród osób z nadwagą (8 proc.), a najczęściej źle oceniają swój stan zdrowia osoby otyłe (16 proc.).

Wskaźnik masy ciała wiąże się także z oceną własnego wyglądu. Do najbardziej zadowolonych należą badani z wagą prawidłową (82 proc.), nieco mniej – z nadwagą (70 proc.). Najbardziej niezadowolone ze swojego wyglądu są osoby z otyłością (59 proc.).

Z sondażu wynika, że stosunkowo niewielu Polaków stosuje specjalne diety. Przyznaje się do tego co dziesiąty badany spośród osób z wagą prawidłową (10 proc.) i co czternasty badany z nadwagą (7 proc.). Wśród osób otyłych jedna siódma (14 proc.) stosowała dietę w ciągu ostatniego roku.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), między 4 a 11 lipca br., na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

  Komentarze
  • Hugo
   9 sierpnia, 07:19

   Pisze się 'z nadwagą' a nie 'ze zbyt dużą wagą'. Wątpię, żeby ponad połowa Polaków miała zbyt dużą wagę w domu.. Pozdrawiam

  • Ojciec Dwójki
   9 sierpnia, 13:01

   Polskie dziewczyny mają najwięcej witaminy a nie jak te autochtonowe konioryjce

  • THC
   10 sierpnia, 13:36

   Typowy marian z brzuchem. Wg polskiego stereotypu, brzuch oznacza status zamoznosci. Zwlaszcza jak na wakacje do polski jedzie z parawanem nad morze. hue hue hue

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama