Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia z największym zaufaniem

CBOS: Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia z największym zaufaniem
Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia liderami majowego rankingu zaufania. (Fot. ALEX HALADA/AFP via Getty Images/JANEK SKARZYNSKI/AFP via Getty Images/Getty Images)
Prezydent Andrzej Duda, prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski oraz lider Polski 2050 Szymon Hołownia są liderami majowego rankingu zaufania - wynika z sondażu CBOS. Z największą nieufnością spotykają się szef PO Donald Tusk, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (SP).
Reklama
Reklama

W maju liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Duda; zaufanie do niego deklaruje 54 proc. badanych (o 2 pkt proc. mniej niż miesiąc temu). Nieufność wobec prezydenta wyraża 35 proc. respondentów (wzrost o 3 pkt. proc.).

Drugie miejsce w rankingu zaufania zajął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który awansował z miejsca trzeciego. Ufa mu 45 proc. badanych (wzrost o 6 pkt. proc.) nieufność wobec niego deklaruje 37 proc. badanych (spadek o 4 pkt. proc.).

Trzecie miejsce w rankingu zaufania zajął lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który awansował z piątego miejsca. Ufa mu 38 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.). Nieufność w stosunku do niego wyraża 35 proc. (spadek o 3 pkt proc.).

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu ufa 38 proc. badanych (spadek o 2 pkt. proc.); nieufność wyraża wobec niego 51 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt. proc.).

Wicepremierowi, szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi w maju ufa 35 proc. (spadek o 2 pkt. proc.), 37 proc. badanych deklaruje w stosunku do niego nieufność (wzrost o 4 pkt proc.).

Szefowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 34 proc. respondentów (wzrost o 2 punkty proc.). Nieufność w stosunku do niego wyraża 29 proc. (bez zmian w porównaniu z kwietniem).

W maju zaufanie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wyraziło 33 proc. badanych (bez zmian w porównaniu z kwietniem), nie ufa mu 54 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Również 33 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do szefa PO Donalda Tuska (wzrost o 5 pkt proc.) i również nieufność wobec niego wyraża 54 proc. (o 2 pkt. proc. mniej niż w kwietniu).

Na kolejnym miejscu rankingu znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek, której ufa 30 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt. proc.), a 33 proc. deklaruje wobec niej nieufność (spadek o 1 pkt proc.).

28 proc. badanych ma zaufanie do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego i szefa Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry (spadek o 1 pkt. proc.). Nie ufa mu 54 proc. ankietowanych (bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem).

Zbigniew Ziobro cieszy się zaufaniem 28 proc. badanych. (Fot. Twitter/@ZiobroPL)

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zdobył 26 proc. deklaracji zaufania (wzrost o 1 pkt. proc.) i 28 proc. deklaracji nieufności (bez zmian w porównaniu z kwietniem).

Ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu ufa 26 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt. proc.), zaś nieufność wyraża 36 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.).

Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego obdarza zaufaniem 25 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.), nie ufa mu 33 proc. respondentów (spadek o 5 pkt. proc.).

Wicemarszałkowi Sejmu, współprzewodniczącemu Nowej Lewicy Włodzimierzowi Czarzastemu ufa 23 proc.; nieufność wobec niego wyraża 30 proc. ankietowanych. Czarzasty nie był uwzględniony w badaniu z poprzedniego miesiąca.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński cieszy się zaufaniem 21 proc. badanych (bez zmian w porównaniu do kwietnia), nie ufa mu 33 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Wicepremierowi, szefowi MAP Jackowi Sasinowi ufa 20 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.); nieufność w stosunku do niego wyraża 50 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.).

Nieufność wobec prezesa NBP Adama Glapińskiego wyraża 52 proc. ankietowanych. (Fot. Twitter/@nbppl)

Prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu ufa 17 proc. (spadek o 1 pkt proc.); nieufność wobec niego wyraża 52 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu do kwietnia).

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus cieszy się zaufaniem 16 proc. ankietowanych, nie ufa mu 17 proc. badanych. Minister rolnictwa nie był uwzględniony w badaniu z poprzedniego miesiąca; nie zna go 50 proc. ankietowanych.

Politykowi Konfederacji WiN, prezesowi partii Nowa Nadzieja Sławomirowi Mentzenowi ufa 15 proc. badanych (bez zmian), nie ufa mu 20 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc. w porównaniu do kwietnia). 52 proc. ankietowanych nie zna tego polityka.

Wicepremier, były minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk cieszy się zaufaniem 14 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt. proc.), nie ufa mu 31 proc. badanych (wzrost o 2 pkt. proc.). 37 proc. nie zna b. ministra rolnictwa.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.

Badanie zrealizowano w dniach od 8 do 18 maja br. na próbie liczącej 1 056 osób (w tym: 57,4 proc. metodą CAPI, 25,9 proc. – CATI i 16,7 proc. – CAWI).

Czytaj więcej:

CBOS: Ponad połowa Polaków przekonana o zwycięstwie PiS w wyborach

CBOS: Pogorszyła się ocena poziomu życia wśród Polaków

CBOS: Spada liczba Polaków chcących bycia częścią UE

Większość Polaków uważa, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie

Większość Polaków deklaruje, że Jan Paweł II jest dla nich autorytetem moralnym

  Komentarze
  • Marian
   30 maja, 15:02

   To jakas fikcja kto ufa politykom ,chyba to jak z tym plynem na grype ,skutecznosc 1% moze tyle z kazdej grupy ufa np nie wiem sprzataczek 0,5 % plus 0,5% Murarzy itd stad te 24% bo nie widze inaczej

  • Jprd
   30 maja, 15:37

   ufać Dudusiowi....hahahahah iq złotej rybki

  • Dokładny
   30 maja, 19:11

   Chciałby zobaczyć to badanie po zatwierdzeniu przez prezydenta nowej komisji.
   Co za jaja. W roku wyborczym taka komisja, czy oni nas mają za idiotów.
   Niech mnie ręka Boska broni żebym popierał Tuska ( najpierw niech mi odda kasę z OFE) ale ta komisja jest tylko w tym celu, żeby opublikować raport przed wyborami w którym Tusk bedzie winny, pewnie też Konfederacja PSL i Lewica.
   Rząd ma wywiad, służby specjalne i prokuraturę . A teraz trzech gości ma wyjaśnić kto jest agentem. Jestem przeciw PO ale nie lubię jak ktoś w tym przypadku prezydent robi ze mnie idiotę.

  • Szczery
   30 maja, 19:49

   Duda Juda specjalnie udawał, że źle mówi po angielsku żeby Polaków skompromitować. Oddolny dziennikarz Maciej Maciak celnie punktuje jego fatalną prezydenturę jak i aligatora zMorawieckicgo, zwanego też Pinokiem. Na śląsku zaś zwą Dudę Obłudę także mianem Dlugopisem pisuarów. Pis, Po jedno zło, Konfederacja kopromitacja, wszystkie partie telewizyjne grają do jednej bramki bankierów jak mówi Maciej Maciak.

  • Haha
   31 maja, 06:51

   Londynek gdzie wy robicie wasza analizę. Chyba u siebie w domu wątpię że te śmiecie zdradzieckie wraz z klaunem z telewizji mają takie poparcie jeb...c ich całą trójkę a Dudę pod trybunał

  • Bloop
   2 czerwca, 05:04

   duda jeszcze ma czekonoc startować no proszę beż żadnego moralnego kręgosłupa

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama