Menu

CBOS: 60 proc. Polaków boi się zarażenia koronawirusem

CBOS: 60 proc. Polaków boi się zarażenia koronawirusem
Zarażenia koronawirusem najcześciej obawiają się Polacy w wieku emerytalnym. (Fot. Getty Images)
60 proc. Polaków boi się zarażenia się koronawirusem, 39 proc. nie podziela tych obaw – wynika z sierpniowego sondażu CBOS. W ciągu niemal półrocza poziom deklarowanych obaw zmieniał się w niewielkim zakresie, zmieniła się za to sfera zachowań w kontakcie z innymi ludźmi.
Reklama

"W marcu, w okresie preepidemicznym, Polacy w większości deklarowali, że boją się zarażenia koronawirusem, choć zagrożenie chorobą COVID-19 nie wydawało się jeszcze bardzo realne. Zarażenia koronawirusem obawiało się wtedy 62 proc. dorosłych Polaków, przy czym 17 proc. bardzo się tego bało, a 37 proc. – według własnych deklaracji – nie odczuwało lęku przed tą infekcją" – przypomina CBOS.

Zauważa, że w ciągu niemal półrocza poziom deklarowanych obaw zmieniał się tylko w niewielkim zakresie.

W sierpniu 60 proc. respondentów zadeklarowało, że boi się zarażenia, w tym 20 proc., że bardzo się boi, a 40 proc., że trochę się boi. Obaw tych nie podzielało 39 proc. badanych, a 23 proc. zadeklarowało, że raczej się nie boi, a 16 proc., że w ogóle się nie boi. 1 proc. badanych odpowiedział, że trudno powiedzieć.

CBOS podaje, że podobnie jak wcześniej zarażenia wyraźnie częściej obawiają się kobiety niż mężczyźni.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce pogarsza się z dnia na dzień. (Fot. Getty Images)

"Utrzymująca się na podobnym poziomie przewaga liczby kobiet bojących się choroby nad mężczyznami wydaje się świadczyć nie tyle o większej lękliwości pań, co być może skutkiem kodu kulturowego, zgodnie z którym mężczyźni rzadziej są skłonni przyznawać się publicznie, że się czegokolwiek boją" – możemy przeczytać w opisie wyników badania.

Obawy przed zakażeniem koronawirusem są odwrotnie proporcjonalne do poziomu wykształcenia: najbardziej boją się wirusa osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym, a w najmniejszym respondenci z wyższym wykształceniem.

"Jednak w porównaniu z początkiem epidemii skala różnic się wyraźnie zmniejszyła, przede wszystkim dlatego, że osoby najmniej wykształcone zarażenia boją się wyraźnie rzadziej niż na początku epidemii" – dowiadujemy się.

CBOS podaje, że jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, to różnice są niewielkie. Jedynie w najmniejszych miastach poziom obaw jest nieco niższy niż w pozostałych miejscowościach. W grupach społeczno-zawodowych wirusa najbardziej boją się emeryci, a ponadprzeciętnie obawiają się go także renciści, kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem.

Badanie przeprowadzono od 18 do 27 sierpnia 2020 r. na próbie liczącej 1 149 osób w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Czytaj więcej:

CBOS: Koronawirus nie zatrzymał religijnych Polaków

CBOS: 85 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie

CBOS: 2 na 3 Polaków pozytywnie o sytuacji w swoim zakładzie pracy

OECD: Polscy nauczyciele jednymi z najgorzej opłacanych w Europie

  Komentarze
  • Alex
   30 września, 07:10

   No tak jestem przerażona po prostu

  • Abi
   30 września, 09:42

   Całe szczęście że aż 40% to ludzie świadomi i nie wierzą w tą ścieme :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.577 złUSD 3.866 złCHF 4.273 zł

  Sport


  Sport

  Reklama