Menu

CBOS: 39 proc. Polaków za budową elektrowni jądrowych w kraju

CBOS: 39 proc. Polaków za budową elektrowni jądrowych w kraju
Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w Polsce systematycznie rośnie. (Fot. Getty Images)
39 proc. badanych opowiada się za budową elektrowni jądrowych w Polsce, co stanowi wzrost o 5 pp. od poprzedniego pomiaru w 2018 r. 45 proc. respondentów jest temu przeciwne (spadek o 5 pp.) - wynika z raportu CBOS.
Reklama
Reklama

Sceptyczny stosunek do energetyki jądrowej wśród Polaków nasiliła katastrofa elektrowni jądrowej w Fukushimie z 2011 roku. Od tamtego czasu negatywny stosunek do budowy tego rodzaju elektrowni w Polsce przeważa nad poparciem - możemy przeczytać w raporcie.

Za budową elektrowni jądrowych w Polsce opowiada się dwie piąte badanych (39 proc., co stanowi wzrost o 5 pp. od poprzedniego pomiaru w 2018 r.). 45 proc. respondentów jest temu przeciwne (spadek o 5 pp.).

Znacznie częściej rozwój energetyki jądrowej w Polsce popierają mężczyźni niż kobiety (odpowiednio 55 proc. wobec 25 proc.). Zwolenników "atomu" w Polsce jest więcej wśród młodszej części ankietowanych (poniżej 35 roku życia). Budowę elektrowni atomowej w Polsce częściej popierają również osoby z wyższym wykształceniem, a także mieszkańcy największych miast (liczących co najmniej 500 tys. ludności), jak i przedstawiciele kadry kierowniczej, specjalistów, techników oraz średniego personelu, prywatnych przedsiębiorców, robotników wykwalifikowanych i ankietowanych uzyskujących najwyższe dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym (3 tys. zł i więcej).

Poziomem sprzeciwu - jak wskazano w raporcie CBOS - wyróżniają się ankietowani w wieku od 55 do 64 lat, mający wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe, robotnicy niewykwalifikowani, pracownicy administracyjno-biurowi, respondenci pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych (w tym rolnicy), uzyskujący niskie dochody per capita (poniżej 1,5 tys. zł) i osoby, które są niezadowolone z własnej sytuacji materialnej.

Jak podkreślono, orientacja polityczna nie ma dużego znaczenia w wynikach badania. "Można jednak zauważyć, że częściej niż przeciętnie za budową opowiadają się osoby o poglądach lewicowych, natomiast sprzeciw wyrażają identyfikujący się z politycznym centrum. Deklaracje badanych o orientacji prawicowej są z kolei niemal równo podzielone" - dowiadujemy się.

CBOS zwrócił uwagę, że poparcie dla rozwoju energetyki jądrowej jest mniejsze, jeśli elektrownia miałaby stanąć w pobliżu miejsca zamieszkania ankietowanych. Za budową takiego obiektu w swojej okolicy opowiada się jedna czwarta badanych (24 proc.), dwie trzecie zadeklarowało sprzeciw w takiej sytuacji (64 proc.). Jak podkreślono, nieco większe poczucie bezpieczeństwa w kontekście energetyki jądrowej notowano w latach 2009-2010, przed katastrofą elektrowni w Fukushimie.

Opracowanie CBOS powstało na podstawie badania przeprowadzonego w dniach od 6 do 16 maja 2021 r. na próbie liczącej 1 163 osoby

Czytaj więcej:

UK: Budowa elektrowni jądrowej Sizewell C coraz bliżej?

Unia nakazuje zamknięcie kopalni Turów, Polska nie akceptuje tej decyzji

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama