Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Byli sędziowie TK o czwartkowym wyroku: "Zawiera wiele fałszywych stwierdzeń"

Byli sędziowie TK o czwartkowym wyroku: "Zawiera wiele fałszywych stwierdzeń"
Wczoraj w całej Polsce odbyły się masowe protesty w obronie członkostwa Polski w UE. Manifestacja w Warszawie (na zdj.) zgromadziła nawet 100 tys. osób. (Fot. Wojtek Radwański/AFP via Getty
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów unijnych budzi zaniepokojenie i zawiera wiele fałszywych twierdzeń - wynika z oświadczenia 26 sędziów TK w stanie spoczynku. Ich zdaniem, wyrok ten nie mieści się w kompetencjach Trybunału i jest niezgodny z konstytucją.
Reklama
Reklama

Wczoraj wieczorem sędziowie TK w stanie spoczynku wydali oświadczenie w sprawie wydanego w czwartek wyroku, w którym trybunał uznał wyższość prawa konstytucyjnego nad unijnym. Wyrok ten wywołał sprzeciw części społeczeństwa, polityków i środowiska prawniczego. Wczoraj na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się wielotysięczna manifestacja zwołana przez Donalda Tuska w reakcji na to orzeczenie.

"Wyrok ten wywołał wielkie zaniepokojenie społeczne ze względu na jego przewidywalne niszczące następstwa dla pozycji Rzeczypospolitej Polskiej jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku w pełni podzielają to zaniepokojenie. Ponadto jednak uważają za swój obowiązek sprostowanie wielu fałszywych twierdzeń zawartych w wyroku, jego ustnym uzasadnieniu i komentarzach przedstawicieli władzy politycznej" - oświadczyli sędziowie.

Ich zdaniem, nieprawdą jest, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego został wydany w celu zagwarantowania nadrzędności Konstytucji wobec prawa unijnego, ponieważ - jak dodali - taka pozycja Konstytucji została wystarczająco utrwalona w dotychczasowym orzecznictwie Trybunału (w sprawach K 18/04, K 32/09, SK 45/09).

Sędziowie wskazali też, że nieprawdziwa jest teza, iż orzeczenie TK mieści się w ramach kompetencji Trybunału i jest zgodny z Konstytucją.

"Nieprawdą jest, że prawo unijne i dotychczasowe orzecznictwo TSUE kwestionują czy naruszają nadrzędność Konstytucji w polskim porządku prawnym. Nieprawdą jest, że TSUE wymaga od polskich sądów zaniechania przestrzegania i stosowania Konstytucji jako nadrzędnego prawa Rzeczypospolitej. Nieprawdą jest, że stosowania przez polskie sądy prawa unijnego nie da się pogodzić ze stosowaniem przez nie Konstytucji. Nieprawdą jest, że kwestionowanie przez instytucje unijne naruszania przez polskie ustawy i praktykę ich stosowania zasad niezawisłości polskich sędziów, orzekających także w dziedzinach objętych prawem Unii, wykracza poza kompetencje przyznane Unii Europejskiej na podstawie art. 90 ust. 1 Konstytucji" - przekonują w oświadczeniu sędziowie.

Według nich, nieprawdziwa jest też teza, że prawo Unii Europejskiej i orzecznictwo TSUE wkracza w normowanie ustroju sądownictwa w Polsce, ponieważ obrona niezawisłości sędziowskiej nie należy do ustroju sądownictwa.

"Nieprawdą jest, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2021 r. będzie w stanie wywołać inne skutki prawne, niż wywieranie nacisku na działalność orzeczniczą polskich sędziów i grożenie im postępowaniem dyscyplinarnym. Nieprawdą jest, że Trybunał Konstytucyjny ma kompetencje do badania zgodności orzeczeń TSUE z Konstytucją i decydowania o wybiórczym respektowaniu orzecznictwa TSUE przez Polskę jako państwo członkowskie. Nieprawdą jest, że sądy konstytucyjne innych państw członkowskich w sprawach relacji między prawem krajowym a prawem unijnym wydawały wyroki podobne do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2021 r." - wskazano w oświadczeniu.

Orzeczenie TK postawiło pod znakiem zapytania dalszą przyszłość Polski we Wspólnocie. (Fot. JAAP ARRIENS/AFP via Getty Images)

Pod pismem podpisali się sędziowie TK w stanie spoczynku: Stanisław Bierna, Teresa Dębowska-Romanowska, Kazimierz Działocha, Lech Garlicki, Mirosław Granat, Wojciech Hermeliński, Adam Jamróz, Stefan Jaworski, Leon Kieres, Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska, Wojciech Łączkowski, Ewa Łętowska, Marek Mazurkiewicz, Andrzej Mączyński, Janusz Niemcewicz, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Ferdynand Rymarz, Andrzej Rzepliński, Jerzy Stępień, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Mirosław Wyrzykowski, Bohdan Zdziennicki, Andrzej Zoll, Marek Zubik.

W czwartek TK uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Czytaj więcej:

W sondażu wygrywa PiS, ale opozycja ma łącznie większe poparcie

Tusk: Wyjście z UE tylko za zgodą Polaków w referendum lub 2/3 głosów w Sejmie i Senacie

"Polska na drodze do Polexitu": Kontrowersyjne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Senat przyjął rezolucję o "miejscu Polski w Unii Europejskiej"

Tusk: Rząd bez "owijania w bawełnę" podjął decyzję o wyprowadzeniu Polski z UE

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   11 października 2021, 10:25

   Byli sędziowie to niech wyginają narzekać do swoich menadżerów w naZi landach

  • Jan
   11 października 2021, 11:04

   Tacy ludzie się nie zmieniają, kiedyś nosili czerwone flagi dzis nosza niebieskie a do biało czerwonych czuja niechęć i pogarde.

  • Prawdziwy ateista
   11 października 2021, 11:36

   Tak, tak. Ulica, zagranica. Drwiny ze Smolenska. Dzielenie Polakow. Dzielenie Polski na A i B. Wiecej tego poprosimy. A tymczasem pis zbliza sie do 40% poparcia ;DDD

  • Gość
   11 października 2021, 13:45

   Wszyscy wymienieni sędziowie to kasta sędziowska.
   To potomkowie tych przywiezionych na czołgach w 1945 ze wschodu.

  • Dakota
   11 października 2021, 14:05

   Dlaczeko londynek usówa komentarze z facebooka? Też popieracie złodziejskie rządy czy obajtek wykupił udziały w tym stronniczym portalu? Pisowi rośnie poparcie ale chyba tylko w ich głowach bo jak co do czego przychodzi to się okazuje ,że g maja a nie poparcie i trzeba fauszować wybory ,cały rząd angażuje się żeby Adrian mógł wygrać a i tak w UK Polaków nie dało się ogłupić i widzieliśmy jaki był tu wynik wyborów dla przedstawiciela tego złodziejskiego ugrupowania. Jeśli ktokolwiek popiera pis to tylko dlatego ,że sam czerpie korzyści z ich bandyckich rządów bądź boi się ich albo głupi.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.01.2022
  GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama