Menu

Była gwiazda futbolu chce, by Euro odbyło się tylko w Niemczech

Była gwiazda futbolu chce, by Euro odbyło się tylko w Niemczech
Effenberg: "Organizacja tak dużej imprezy w 12 różnych krajach jest kompletnie nieodpowiedzialna". (Fot. Getty Images)
Były piłkarz Stefan Effenberg uważa, że rozgrywanie tegorocznych mistrzostw Europy w 12 krajach jest nieodpowiedzialne ze względu na światową pandemię koronawirusa. Impreza powinna - jego zdaniem - zostać w całości przeniesiona do Niemiec.
Reklama

"Organizacja tak dużej imprezy w 12 różnych krajach jest kompletnie nieodpowiedzialna. UEFA powinna wziąć pod uwagę sytuację na świecie i wybrać jeden kraj. Który? Niemcy świetnie się do tego nadają. My mamy wszystko - odpowiednią infrastrukturę, nowoczesne stadiony oraz jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki sanitarne" - zauważył były reprezentant Niemiec.

Effenberg podkreślił, że Bundesliga jako pierwsza wróciła do gry po przerwie spowodowanej pandemią. Poradziła sobie w tych trudnych warunkach bardzo dobrze i wypracowała skuteczne metody. "Cały świat na nas patrzył, zazdrościł nam i obserwował naszą koncepcję, by ją potem też powielić" - stwierdził były pomocnik m.in. Bayernu Monachium.

Jeśli nie będzie możliwe rozegranie turnieju w jednym kraju, Effenberg ma jeszcze inny pomysł. "To można to zrobić w jednym regionie. Na przykład w Zagłębiu Ruhry. Tam w promieniu 100 km jest odpowiednia liczba stadionów, hoteli. Przecież grać można w Gelsenkirchen, Dortmundzie, Duesseldorfie, Kolonii, Leverkusen, Moenchengladbach, a nawet w Duisburgu czy Bochum" - wymienił.

Mistrzostwa Europy z udziałem 24 reprezentacji w 12 miastach w 12 różnych krajach były pomysłem poprzedniego szefa UEFA Michela Platiniego. Zaplanowana pierwotnie na 2020 rok impreza miała być pod tym względem wyjątkowa i w tej formule odbyć się po raz pierwszy.

Z uwagi na pandemię Covid-19 UEFA zdecydowała jednak o przełożeniu turnieju o rok. Jesienią udało się przeprowadzić baraże i wyłonić ostatnich uczestników Euro 2021, którego wszystkie 51 meczów mają zostać rozegrane w: Glasgow, Dublinie, Bilbao, Amsterdamie, Kopenhadze, Monachium, Rzymie, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku oraz Londynie, gdzie na Wembley odbędą się półfinały i finał.

Polska wystąpi w grupie E, a jej rywalami będą kolejno Słowacja, Hiszpania i Szwecja. Pierwsze i trzecie spotkanie zaplanowano w Dublinie, a drugie w Bilbao.

Czytaj więcej:

ME 2021: UEFA w marcu zadecyduje czy na trybunach zasiądą kibice

Mistrzostwa Europy w jednym kraju? "UEFA to rozważa"

  Komentarze
  • Kuk
   24 stycznia, 00:38

   Jakie euro , jaka olimpiada. Nic się nie odbędzie. nauczmy się żyć zdalnie,

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama