Menu

Burmistrz Rotterdamu: Nawet kanały Rotterdamu są dla niektórych lepsze niż ulice Warszawy

Burmistrz Rotterdamu: Nawet kanały Rotterdamu są dla niektórych lepsze niż ulice Warszawy
Burmistrz Rotterdamu ocenił, że nawet widmo biedy nie powstrzymuje imigrantów z Europy Wschodniej do przyjazdu. Na zdjęciu: pracownicy sezonowi z UE zbierający szparagi. (Fot. Getty Images)
Kilka dni temu burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb, informując o trudnej sytuacji pracowników tymczasowych z Europy Środkowo-Wschodniej, oznajmił, że kraje te powinny zrobić więcej, aby 'ostrzec swoich mieszkańców przed wyzyskiem w Europie Zachodniej”. Dodał przy okazji, że 'nawet kanały Rotterdamu są dla niektórych lepsze niż ulice Warszawy'.
Reklama
Reklama

Aboutaleb, cytowany przez dziennik "Algemeen Dagblad", jest zaniepokojony rosnącą liczbą migrantów zarobkowych z Europy Wschodniej, którzy są tu wyzyskiwani na dużą skalę i popadają w ubóstwo. "Nie mam poczucia, że ludzie w krajach takich jak Polska i Rumunia zdają sobie sprawę z tego, co się tu dzieje" – przekazał gazecie Aboutaleb.

Polska jest zaniepokojona wieloma rodakami żyjącymi w biedzie w Rotterdamie, uważa z kolei ambasador RP w Hadze Marcin Czepelak, cytowany przez AD. "To jednak zawiódł holenderski system, nie oni" – dodaje Czepelak, wskazując, że pracownicy tymczasowi są często zdani na łaskę i niełaskę agencji pracy tymczasowej.

Okazuje się także, że holenderskim gminom nie udaje się zapewnić wystarczającej liczby mieszkań dla migrantów zarobkowych. Wielu pracowników tymczasowych, m.in. z Polski, mieszka w "nieludzkich warunkach" - alarmuje portal NOS.

Z ankiety przeprowadzonej w czterdziestu gminach przez program telewizji publicznej „Nieuwsuur" wynika, że mają one problemy z zapewnieniem mieszkań dla migrantów zarobkowych.

W Tilburgu na południu kraju brakuje mieszkań dla prawie 5 tys. pracowników. W konsekwencji często mieszkają oni w "nieludzkich warunkach" - zauważa portal NOS.

Czytaj więcej:

Holandia: Mniej pracowników sezonowych z Polski

Holandia: Gazeta apeluje do rządu o walkę z wyzyskiem pracowników tymczasowych

Holandia: Polacy już nie tacy chętni do pracy w rolnictwie i ogrodnictwie

  Komentarze
  • Fadel
   20 września, 17:57

   Abutalib martwi się o Grzegorza.

  • Tymczasowy
   20 września, 23:16

   Ciekawe czy Pan Ahmed byl w Warszawie? Jest problem to zamiast sie starac go rozwiazac prawi jakies banialuki. A bracia Ahmeda gdzie maja lepiej?

  • Masakra
   21 września, 07:30

   Ahmed burmistrzem roterdamu I wszystko jasne

  • Olo
   21 września, 08:08

   Zapraszamy pana Ahmeda do Warszawy, albo nie - spodoba mu się, sprowadzi rodzine, później wujków, ciocie, kuzynów, a po 10 latach któreś z nich zostanie prezydentem a Warszawa zostanie nowym Rotterdamem …

  • Janusz
   21 września, 10:24

   zapraszamy ahmeda abdualaha do wawy na wpier..l .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama