Menu

Burmistrz Londynu chce zamrożenia czynszów na 2 lata

Burmistrz Londynu chce zamrożenia czynszów na 2 lata
Aż jedna czwarta osób wynajmujących mieszkania na w brytyjskiej stolicy zalega z płatnościami lub niebawem zacznie mieć zaległości. (Fot. Getty Images)
Czynsze w Londynie powinny zostać zamrożone na dwa lata, aby uniknąć gwałtownego wzrostu eksmisji - oznajmił burmistrz brytyjskiej stolicy, Sadiq Khan.
Reklama

Decyzje o zamrożeniu czynszów zapadają na szczeblu krajowym, ale Khan chce, by zależało to od władz Londynu. Jego zdaniem, tylko w ten sposób można uniknąć "tsunami eksmisji" w brytyjskiej stolicy.

Tymczasem zakaz eksmisji w Anglii i Walii, który został ogłoszony w marcu z powodu pandemii koronawirusa, przestanie obowiązywać już w najbliższy poniedziałek, tj. 21 września.

"Wzywam brytyjski rząd, aby przyznał mi uprawnienia do zamrażania czynszów na tak długo, jak wirus będzie z nami, aby zapewnić 2,2 milionom londyńskich najemców większe bezpieczeństwo finansowe" - zaapelował Sadiq Khan.

Z najnowszych danych Greater London Authority i YouGov wynika, że jedna czwarta osób wynajmujących mieszkania na rynku prywatnym w brytyjskiej stolicy zalega z płatnościami lub niebawem zacznie mieć zaległości.

"Jeśli Berlin może zamrozić czynsze na pięć lat, nie widzę powodów, dla których nie da się tego zrobić w Londynie" - podkreślił Khan. Dodał, że zamrożenie opłat za wynajem nieruchomości "to tylko część pakietu środków, których najemcy pilnie potrzebują, by nie stracić dachu nad głową".

Jednak eksperci oceniają, że jest mało prawdopodobne, by władze Londynu otrzymały takie uprawnienia od brytyjskiego rządu.

W 2019 r. czynsz w Londynie wzrósł o 1,2 proc. i wynosił średnio 1 450 funtów miesięcznie na początku tego roku; to ponad dwukrotnie więcej niż średnia dla całej Anglii.

Czytaj więcej:

Irlandia chce zamrozić czynsze na 3 lata

Czynsze w Londynie rosną w najszybszym tempie od ponad 2 lat

Nawet pół miliona osób w UK może stracić dach nad głową

Zakaz eksmisji w Anglii i Walii przedłużony

  Komentarze
  • Londyn
   16 września 2020, 18:46

   Sredni czynsz w 2019 roku wynosil w Londynie 1450 funtow. Wielu Polakow i innych emigrantow nawet tyle za caly miesiac pracy nie zarabia...:/
   Zle sie w UK zrobilo, oj bardzo zle

  • Bruum
   16 września 2020, 19:38

   Z waszego poprzedniego artykułu: "W większości przypadków, do końca marca przyszłego roku, lokatorzy będą musieli otrzymać 6-miesięczne wypowiedzenie, jeśli ich landlord lub agencja mieszkaniowa będzie żądać wyprowadzki. Przed pandemią wypowiedzenie należało dawać zazwyczaj 2 miesiące przed datą eksmisji." Czyli jeszcze przed pół roku nikt nigdzie nikogo nie wyrzuci

  • Piotr
   17 września 2020, 00:06

   A reszta UK niech sobie radzi sama! Ot taka brytyjska solidarność bleeee!

  • Jestem
   17 września 2020, 07:25

   za , tak powinno byc a nie zdzierac z ludzi za byle jakie czesto warunki , niestety ale tak zazwyczaj tu jest

  • Ilk
   18 września 2020, 08:05

   Ja płacę 450 funtow na miesiąc z pokojem ze znajomym i jedzeniem reszta kieszeń takze pozdro 🤣

  • Bobby co nic nie robi
   18 września 2020, 10:25

   £450 miesięcznie = pokój ze znajomy, wspólna kuchnia z obcymi, kibelek na czas, puleczka w lodówce! Słodkiego miłego życia!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama