Menu

Budżet UK na przyszły rok zostanie przedstawiony 6 listopada

Budżet UK na przyszły rok zostanie przedstawiony 6 listopada
Sajid Javid zaznaczył, że prezentacja budżetu może być jednak przełożona, jeśli dojdzie do twardego Brexitu. (Fot. Getty Images)
Minister finansów Wielkiej Brytanii Sajid Javid poinformował, że projekt budżetu na przyszły rok finansowy przedstawi 6 listopada, czyli niespełna tydzień po planowanym wystąpieniu kraju z Unii Europejskiej.
Reklama

"Przedstawię plan, który będzie kształtował naszą gospodarkę na przyszłość i uruchomi naszą rewolucję infrastrukturalną" - oświadczył.

Jeśli jednak 31 października Wielka Brytania wyjdzie z UE bez porozumienia, prezentacja projektu budżetu zostanie przesunięta na później, a 6 listopada Javid przedstawi jedynie sprawozdanie o stanie gospodarki. Choć zwykle budżet prezentowany jest we wrześniu, opóźnienie nie powinno stwarzać większych problemów, bo w Wielkiej Brytanii rok budżetowy zaczyna się w kwietniu.

Javid już wcześniej sugerował poluzowanie dyscypliny fiskalnej, aby złagodzić skutki wyjścia kraju z UE. Na początku września oświadczył, że era zaciskania pasa dobiegła końca, i zapowiedział zwiększenie wydatków o prawie 14 mld funtów, z przeznaczeniem m.in. na służbę zdrowia, edukację, policję i inwestycje infrastrukturalne.

W przypadku nieuregulowanego Brexitu, 6 listopada usłyszymy jedynie podsumowujące sprawozdanie. (Fot. Getty Images)

Pod rządami Partii Konserwatywnej deficyt budżetowy kraju spadł z prawie 10 proc. PKB w 2010 r. do niespełna 2 proc. obecnie. Poluzowanie dyscypliny będzie wymagało zmiany reguły wydatkowej, bo obecne zasady mówią, że deficyt budżetowy powinien być poniżej 2 proc. PKB.

Minister finansów, dla którego będzie to pierwszy budżet po objęciu stanowiska w lipcu, wyjaśnił, że można teraz pożyczać więcej, korzystając z niskich stóp procentowych. Zapewnił, że pieniądze nie zostaną "przejedzone", lecz spożytkowane na inwestycje procentujące w przyszłości.

Kwestia tego, czy Wielka Brytania wyjdzie z UE z porozumieniem czy też nie, powinna się rozstrzygnąć do końca tygodnia. W czwartek i piątek odbędzie się szczyt unijny uważany za ostatnią szansę na zawarcie umowy, a następnego dnia Izba Gmin będzie głosować albo nad jej zatwierdzeniem, albo nad dalszymi krokami.

Czytaj więcej:

Javid: "W Wielkiej Brytanii nie będzie niskich płac"

"FT": Javid przedstawi budżet dopiero, gdy wyjaśni się sprawa Brexitu

  Komentarze
  • Tom
   15 października 2019, 08:53

   Tak Sajid to będzie jeden z najtrudniejszych budżetów UK od 50 lat w szczególności, że funta będziemy kupować za mniej niż cztery złote. Nie wiem jak Ty to posklejasz chłopie?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama