Menu

Brytyjskie MSZ: Działania Iranu zagrażają naszemu bezpieczeństwu

Brytyjskie MSZ: Działania Iranu zagrażają naszemu bezpieczeństwu
Raab: "Iran musi dotrzymywać podjętych zobowiązań". (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab oświadczył wczoraj, że decyzja Iranu o podjęciu dalszych kroków w stronę zmniejszenia zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego z 2015 roku stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii.
Reklama

"Ostatnie działania Iranu wyraźnie naruszają umowę i stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego" - oznajmił Raab. "Chcemy znaleźć drogę naprzód poprzez konstruktywny dialog międzynarodowy, ale Iran musi dotrzymywać podjętych zobowiązań i pilnie powrócić do pełnego ich przestrzegania" - podkreślił.

W ciągu ostatnich dwóch dni władze irańskie trzykrotnie zapowiedziały bądź ogłosiły działania, które są sprzeczne z postanowieniami umowy nuklearnej z 2015 r.

W poniedziałek szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi poinformował w państwowej telewizji, że uruchomiona została seria 30 zaawansowanych wirówek IR-6 do wzbogacania uranu.

Prezydent Iranu, Hasan Rowhani. (Fot. Getty Images)

Z kolei wczoraj prezydent Hasan Rowhani ogłosił, że Iran zamierza dzisiaj wpompować gazowy heksafluorek uranu do 1 044 wirówek w zakładach w Fordo, zaś Salehi dodał, że Iran będzie wzbogacał uran do poziomu 5 proc. Dodał, że w razie konieczności jest w stanie wzbogacić uran do 20 proc.

Wielka Brytania jest jedną ze stron porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r., na mocy którego w zamian za wstrzymanie przez Teheran programu jądrowego zniesione zostały nałożone na niego sankcje gospodarcze.

Jednak po wypowiedzeniu umowy w maju 2018 r. przez Stany Zjednoczone przyszłość porozumienia stanęła pod znakiem zapytania, mimo iż pozostałe strony deklarują chęć jej utrzymania. Od tego czasu Iran stopniowo odchodzi od wypełniania swoich zobowiązań, m.in. wzbogacając uran powyżej dopuszczonego poziomu 3,67 proc.

Czytaj więcej:

Boris Johnson: Iran odpowiedzialny za ataki na saudyjskie rafinerie

  Komentarze
  • Robinson
   6 listopada 2019, 13:14

   Anglia I tak ma zniknac z many swiata jak przepowiedzial OJCIEC Pio najazd Islam's na Europe to wszysdko dieje sie na twoich oczach.

  • Drumbum
   6 listopada 2019, 14:44

   ...Bezpieczeństwu Izraela, zapomniałeś dodać mr Raab...

  • Wojtuś
   6 listopada 2019, 17:07

   Jakoś nie wierze w te hisorie, ale czy to ma jakieś znaczenie? Wypowiem sie jutro na fejsie, mam tam 6 kont. Najważniejsze że mojego ulubionego artystę, pana "Stope" uniewinnili. Pozdrawiam

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama