Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski wiceminister: Polsko-brytyjski traktat obronny przed końcem roku

Brytyjski wiceminister: Polsko-brytyjski traktat obronny przed końcem roku
W Polsce na stałe stacjonuje 150 brytyjskich żołnierzy. (Fot. Getty Images)
Brytyjski wiceminister obrony Mark Lancaster ocenił, że spodziewa się podpisania przed końcem roku polsko-brytyjskiego traktatu o relacjach obronnych. 'To podkreśla, że nasza relacja z Polską będzie się nadal rozwijać' - przekazał.
Reklama
Reklama

Lancaster przyleciał do Polski wczoraj, a dziś spotka się z wiceministrem obrony narodowej Tomaszem Szatkowskim i pojedzie do siedziby batalionowej grupy bojowej NATO w Orzyszu. W trakcie wizyty w Europie odwiedzi również Estonię i Ukrainę.

Lancaster podkreślił, że celem wizyty jest odwiedzenie stacjonujących w tych krajach brytyjskich żołnierzy.

Jak ocenił, ich obecność "demonstruje zobowiązanie Wielkiej Brytanii do ochrony wspólnego, europejskiego bezpieczeństwa", pomimo planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej, a także "głęboką wiarę, że członkostwo w NATO jest fundamentem naszej polityki bezpieczeństwa".

Minister dodał, że dotychczasowe funkcjonowanie wschodniej flanki NATO wyraźnie wskazuje, że to "bardzo pozytywny krok w rozwoju Sojuszu". Brytyjscy żołnierze są obecni w Estonii (ok. 800) i Polsce (ok. 150), a także w Rumunii, gdzie brytyjskie lotnictwo bierze udział w misji obserwacyjnej nad Morzem Czarnym.

Zdaniem Lancastera, obecność w Polsce żołnierzy rozpoznawczego pułku pancernego Light Dragoons, który działał wcześniej m.in. w Bośni, Iraku i Afganistanie, świadczy o sile sojuszu polsko-brytyjskiego, "który - przekazał - mam nadzieję będziemy rozbudowywać w kolejnych miesiącach i latach".

"Nasi premierzy mają regularne spotkania bilateralne i liczymy na podpisanie jeszcze w tym roku traktatu o relacjach obronnych, co pokazuje, jak nasza relacja będzie się rozwijać w przyszłości" - tłumaczył.

Zapowiedź podpisania traktatu pojawiła się podczas wspólnej konferencji prasowej brytyjskiej premier Theresy May i polskiej szefowej rządu Beaty Szydło w trakcie konsultacji międzyrządowych w Londynie w listopadzie ub.r. Nowy dokument ma zastąpić istniejące memorandum polsko-brytyjskie z 1995 roku.

Dokładny zakres tematyczny traktatu nie jest jasny, ale według ubiegłorocznej zapowiedzi polskiego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, może obejmować m.in. współpracę wojskową (w tym dotyczącą obrony terytorialnej), a także wspólne działania przemysłu obronnego i konsultacje w zakresie zamówień dla armii obu państw.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama