Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski system edukacyjny "zawodzi na wielu frontach"

Brytyjski system edukacyjny "zawodzi na wielu frontach"
Specjalny raport na temat brytyjskiego systemu edukacyjnego przyniósł niepokojące wnioski... (Fot. Getty Images)
Do mało optymistycznych wniosków doszła złożona z ekspertów, posłów, dyrektorów szkół i pracowników uczelni specjalna komisja, badająca system edukacyjny w Zjednoczonym Królestwie. Określono go jako 'zawodzący pod wieloma względami', nie tylko jeśli chodzi o przygotowanie dzieci do życia.
Reklama
Reklama

Według tzw. Komisji ds. Edukacji Times, która w dniach 21-22 kwietnia br. przeprowadziła specjalne badania na ten temat wśród 1 993 osób, ponad połowa (59%) rodziców dzieci w wieku szkolnym uważa, że ​​szkoły nie przygotowują uczniów do życia, podczas gdy 60% sądzi, że ​​nie przygotowują ich do pracy.

Ankieta wykazała również, że zdaniem większości rodziców (65%) ​​obecny system szkolny kładzie zbyt duży nacisk na egzaminy, a ponad połowa (56%) stwierdziła, że ​​jest to szkodliwe dla zdrowia psychicznego uczniów.

Raport Komisji wskazuje również na istnienie "szokujących" regionalnych dysproporcji w wynikach uczniów klas początkowych, przy czym - jak zgłosił dyrektor szkoły podstawowej w Nottinghamshire -niektóre dzieci przybyły do ​​szkoły nie mogąc wymówić własnego imienia, a 50% uczniów w zerówkach i żłobkach nie były nauczone korzystania z toalety, więc szkoła musiała zatrudniać opiekunów tylko po to, by zmienić maluchom pieluchy.

Komisja dowiedziała się również o "trzylatkach niezdolnych do prawidłowego chodzenia, ponieważ ich mięśnie nie rozwinęły się po spędzaniu większości czasu przed telewizorem oraz o pięciolatkach mówiących z amerykańskim akcentem, naśladując postacie z kreskówek, które były oglądanie".

Podkreślono, że pandemia była "katastrofą" dla wielu młodych ludzi, zarówno pod względem ich zdrowia psychicznego, jak i pogłębiającej się luki w edukacji, ale wady systemu edukacji występowały jeszcze wcześniej, a pandemia jedynie uwypukliła szereg problemów.

Zdaniem ekspertów, nauczyciele powinni mieć więcej szkoleń na temat rozpoznawania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a szkoły powinny nadal odpowiadać za wykluczonych uczniów.

"Mamy dobry system edukacji, który działa bardzo dobrze dla wielu uczniów i który jest prowadzony przez niezwykle utalentowanych nauczycieli i liderów w naszych szkołach i uczelniach. Jednak obecny system nie działa tak dobrze w przypadku około jednej trzeciej młodych ludzi, z których wielu jest w niekorzystnej sytuacji lub ma specjalne potrzeby edukacyjne, a ich wyniki nie dają im najlepszych szans życiowych" - stwierdził Geoff Barton, sekretarz generalny Stowarzyszenia Liderów Szkół i Uczelni.

Rzecznik Departamentu Edukacji podziękował Komisji za jej raport i dodał, że rządowa Biała Księga dla Szkół określa jasny plan działania na rzecz podniesienia poziomu edukacji w Anglii - "w tym ukierunkowane wsparcie zarówno dla indywidualnych uczniów, którzy pozostają w tyle, jak i dla całych obszarów kraju, w których standardy są najsłabsze".

Czytaj więcej:

Spada popularność studiów w UK wśród Polaków. Rośnie nowy faworyt

Niezwykła szkoła na Szetlandach poszukuje dyrektora

Złagodzone zasady dla zagranicznych nauczycieli w angielskich szkołach

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama