Menu

Brytyjski rząd przedstawił cele rozmów o wolnym handlu z USA

Brytyjski rząd przedstawił cele rozmów o wolnym handlu z USA
Rozmowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a USA zaczną się jeszcze w tym miesiącu. (Fot. Getty Images)
Rząd Wielkiej Brytanii przestawił wczoraj swoje cele, które chce osiągnąć w rozpoczynających się wkrótce rozmowach o wolnym handlu z USA. W mandacie negocjacyjnym zapisano, że prywatyzacja służby zdrowia czy obniżenie standardów konsumenckich nie wchodzą w rachubę.
Reklama

Według szacunków rządu, całkowite zniesienie ceł i zmniejszenie o połowę barier pozataryfowych zwiększy wartość handlu między Wielką Brytanią a USA o 15,3 mld funtów, a to przełoży się na wzrost brytyjskiego PKB o 3,4 mld funtów, czyli o 0,16 proc.

Stany Zjednoczone są największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii - trafia tam prawie 19 proc. brytyjskiego eksportu, a pochodzi stamtąd 11 proc. importu - choć to wyraźnie mniej niż handel z Unią Europejską, z którą, jako całością, liczby te wynoszą odpowiednio 45 i 53 proc.

"Mamy najlepszych negocjatorów w branży i oczywiście będziemy się mocno targować, aby wzmocnić brytyjski przemysł. Co najważniejsze, ta transatlantycka umowa handlowa będzie odzwierciedlać wyjątkową bliskość naszych dwóch wielkich narodów" - oświadczył premier Boris Johnson.

Wraz z wyjściem z Unii Europejskiej, co nastąpiło 31 stycznia, Wielka Brytania może negocjować własne umowy handlowe, co do tej pory nie było możliwe, gdyż ten obszar był w kompetencjach Komisji Europejskiej. Brytyjski rząd przewiduje, że sektorami, które najbardziej skorzystają na zawarciu umowy o wolnym handlu będą produkcja ceramiki, samochodów oraz żywności i napojów. 

Jakkolwiek Londynowi bardzo zależy na zawarciu umowy o wolnym handlu z USA - także po to, by w ten sposób wywierać nacisk w rozpoczętych wczoraj rozmowach z UE - w mandacie negocjacyjnym jasno zapisano, że nie będzie dążyć do tego za wszelką cenę i są obszary, które nie podlegają negocjacjom.

"Ceny, które NHS płaci za lekarstwa, nie będą na stole negocjacyjnym. Usługi, które dostarcza NHS, nie będą na stole negocjacyjnym. Brytyjska służba zdrowia nie jest i nigdy nie będzie przeznaczona na sprzedaż sektorowi prywatnemu, czy to zagranicznemu, czy krajowemu" - napisano w dokumencie.

Kwestia dopuszczenia amerykańskiego sektora medycznego do NHS była jednym z głównych tematów w kampanii przed grudniowymi wyborami do Izby Gmin. Laburzystowska opozycja przekonywała, że rząd Johnsona chce sprywatyzować NHS. Szef rządu kategorycznie zaprzeczał takim sugestiom.

Londyn: Są obszary - takie NHS - które nie podlegają negocjacjom. (Fot. Getty Images)

Brytyjski rząd zapowiedział, że utrzyma wysokie standardy konsumenckie i pracownicze, w tym w zakresie żywności i dobrostanu zwierząt. "Każde porozumienie zapewni wysokie standardy i ochronę konsumentów oraz pracowników i nie będzie stanowiło kompromisu wobec naszych wysokich standardów w zakresie ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt i żywności" - głosi dokument.

Mandat negocjacyjny sugeruje natomiast, że Londyn mógłby zrezygnować z planów wprowadzenia podatku od firm technologicznych, takich jak Google, Apple czy Amazon, których zapowiedź spotkała się z dużą krytyką ze strony Waszyngtonu.

Oczekuje się, że rozmowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a USA zaczną się w tym miesiącu. Londyn chciałby je sfinalizować jeszcze w tym roku, tak aby nowa umowa mogła wejść w życie wraz z końcem okresu przejściowego w relacjach z UE, czyli w najwcześniejszym możliwym terminie.

Czytaj więcej:

Unijna "27" stawia Londynowi twarde warunki ws. konkurencji

Barnier: Jeśli nie będzie umowy z UK, to cofniemy się do sytuacji sprzed 40 lat

Wielka Brytania i UE: Szykują się ciężkie negocjacje

Jakie życie po Brexicie? Ruszają rozmowy UE - Londyn

  Komentarze
  • Tymczasowy Anglia
   3 marca, 12:18

   cele ? to raczej powinno się nazywać marzenia a nie cele. przecież jak Trump da im 40 procent podatku na towary to wszystko będzie droższe ale ta wiedza nieukom angielskim jest niepotrzebna bo co oni z tego wiedzą ?

  • Ewa
   3 marca, 12:39

   UK stanie się drugim Meksykiem dla USA, do którego USA będa wysyłały wszystko czego obywatele USA chcą. Może też w przyszłości szantażować UK ( nhs kurczaki) jak to teraz robi z Samoa i pozostałymi wyspami ( nie kupujecie od nas indyczych kuprow to my wam nie pozwolimy na WTH) dobrze jest to przedstawione w ostatnim odcinku patriot act Hassan minhaj- how america is causing Global obesity

  • Andre
   3 marca, 13:12

   Zgadzam sie z Tymczasowym Anglikiem. Dam przykla. Moj kolega kupil na ebayu bluze nie zwrocil uwagi ze z Hameryki. Za bluze zaplacil £16 w pezeluczeniu a podatek £18 to bedzie Angoli biznes zycia dobry DEAL😂

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości