Menu

Brytyjski rząd chce wyposażyć armię w bezzałogowe myśliwce

Brytyjski rząd chce wyposażyć armię w bezzałogowe myśliwce
Wojskowe drony mają być wyposażone w pociski, sprzęt zwiadowczy oraz narzędzia do prowadzenia cyberwalki. (Fot. Getty Images)
Za kilka lat na wyposażeniu brytyjskiego lotnictwa mają znaleźć się bezzałogowe myśliwce. Wczoraj brytyjski rząd zawarł umowę z firmą Spirit AeroSystems na opracowanie i wykonanie prototypu takiego samolotu.
Reklama

Bezzałogowe samoloty bojowe mają latać równolegle obok myśliwców załogowych i być wyposażone w pociski, sprzęt zwiadowczy oraz narzędzia do prowadzenia cyberwalki. Załoga myśliwca będzie mogła przydzielać dronom takie zadania, jak walka elektroniczna, obserwacja lub misje bombowe, zwiększając w ten sposób siłę rażenia przy niższych kosztach i mniejszym ryzyku dla personelu RAF.

Koncepcję takich bezzałogowych myśliwców stworzono w 2015 r. w laboratoriach naukowo-technologicznych brytyjskiego ministerstwa obrony. Zgodnie z zawartą wczoraj trzyletnią umową o wartości 30 mln funtów, w zakładach Spirit AeroSystems w Irlandii Północnej, koncepcja ta ma zostać rozwinięta i przekuta w realny prototyp.

Oczekuje się, że prototyp taki miałby powstać przed końcem 2023 r. Jeśli testy wypadną pomyślnie, produkcja bezzałogowych myśliwców powinna rozpocząć się w 2025 r.

Dowódca RAF marszałek lotnictwa Mike Wigston ocenił, że tworzony w ramach brytyjskiego lotnictwa miks dronów, bezzałogowych samolotów myśliwskich oraz załogowych myśliwców będzie czynnikiem zmieniającym układ sił i czymś, co radykalnie przekształci przestrzeń walki w powietrzu.

W listopadzie ubiegłego roku brytyjski premier Boris Johnson, zapowiadając koniec "ery odwrotu", ogłosił największy wzrost wydatków na wojsko od czasów zimnej wojny. Na badania i rozwój dronów oraz samolotów bezzałogowych przeznaczono w ramach tego planu 1,5 mld funtów.

Czytaj więcej:

Wojska amerykańskie w Polsce na specjalnych prawach

Brytyjska armia "rozważa" całkowitą rezygnację z czołgów

Szeregowa, majorka, poruczniczka. Zmiany w niemieckiej armii

Brytyjskie wojsko z największym budżetem od 30 lat

Rosja się zbroi: Nowe rakiety, dla których system przeciwrakietowy USA "nie będzie przeszkodą"

  Komentarze
  • MS
   26 stycznia, 12:41

   Z pewnością się przyda na wszystkich Covidiotów którzy ignorują zalecenia rządu i przedłużają pandemię swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Gdyby nie covidioci pandemia już dawno byłaby zakończona, ale niee... przecież wirusek nie istnieje, rząd dla żartu nadwyręża gospodarkę... tracą miliony bo taki mają humorek - bo lubią oszukiwać ludzi. Żałosne.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.02.2021
  GBP 5.261 złEUR 4.518 złUSD 3.715 złCHF 4.096 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama