Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski rząd: Możliwe kontrole towarów wysyłanych do Irlandii Płn.

Brytyjski rząd: Możliwe kontrole towarów wysyłanych do Irlandii Płn.
Rząd zapewnił, że nie będzie konieczne budowanie nowej infrastruktury celnej. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd po raz pierwszy przyznał wczoraj, że może być konieczna pewna forma kontroli towarów wysyłanych do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa, choć nie będzie do tego konieczna budowa nowej fizycznej infrastruktury.
Reklama
Reklama

Premier Boris Johnson zapewniał wiele razy, że zawarta przez niego umowa z Unią Europejską w sprawie warunków Brexitu nie spowoduje żadnych kontroli w obrocie towarów między Irlandią Północną a resztą kraju. Przed grudniowymi wyborami parlamentarnymi przekazał przedsiębiorcom w Irlandii Północnej, że na Morzu Irlandzkim nie będzie żadnych barier i mogą oni wrzucić wszelkie zgłoszenia celne "do kosza".

Wczoraj brytyjski rząd opublikował dokument wyjaśniający, w jaki sposób ma zamiar wcielić w życie protokół północnoirlandzki, czyli tę część porozumienia z UE, która dotyczy tej prowincji.

Zgodnie z umową, Irlandia Północna wraz upływem okresu przejściowego 31 grudnia br. opuści razem z pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa unię celną z UE, ale pozostanie związania niektórymi regulacjami unijnymi w kwestii obrotu towarami rolnymi i przemysłowymi. Protokół ma wejść w życie w styczniu, niezależnie od tego, czy Wielka Brytania i UE zawrą nową umowę handlową.

"Protokół nie tworzy, ani nie zawiera żadnych przepisów dotyczących tworzenia, jakiejkolwiek granicy międzynarodowej na Morzu Irlandzkim między Wielką Brytanią a Irlandią Północną" - napisano w dokumencie.

Rząd dodał jednak, że będą "pewne ograniczone dodatkowe procedury dotyczące towarów przybywających do Irlandii Północnej" z Wielkiej Brytanii (czyli Anglii, Szkocji i Walii). Jak wynika z przedstawionych w dokumencie planów, towary wwożone do prowincji z pozostałej części Zjednoczonego Królestwa będą podlegały opłatom celnym, ale tylko wtedy, gdy ich ostatecznym punktem przeznaczenia jest Irlandia lub inny kraj, bądź jest "wyraźne i znaczne ryzyko, że tak się stanie".

Podkreślono, że w celu tych dodatkowych procedur nie będzie konieczne budowanie nowej infrastruktury celnej, a jedynie rozbudowanie niektórych istniejących punktów kontrolnych dla produktów rolno-spożywczych.

Celem protokołu było zapewnienie, że nie dojdzie do powrotu twardej granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii, co mogłołby podważyć porozumienie pokojowego z 1998 r., kończące w dużej mierze konflikt w Irlandii Północnej.

Czytaj więcej:

"FT": Wielka Brytania spiera się o cła na produkty rolne z USA

Barnier: Oczekiwania Brytyjczyków są "nierealistyczne"

Wielka Brytania upraszcza i obniża stawki celne po Brexicie

Frost: "Unia traktuje nas jak niegodnego partnera"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama