Menu

Brytyjski rząd zaakceptował plan budowy pomnika ofiar Holokaustu

Brytyjski rząd zaakceptował plan budowy pomnika ofiar Holokaustu
Pomnik, którego budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, stanie w parku Victoria Tower Gardens w Londynie. (Fot. Gov.uk)
Rząd Wielkiej Brytanii zaakceptował plan budowy narodowego pomnika ofiar Holokaustu, który ma zostać wzniesiony w pobliżu budynku parlamentu w Londynie - poinformowały brytyjskie władze w oficjalnym oświadczeniu.
Reklama
Reklama

Rząd postanowił, że pomnik i centrum edukacyjne na temat Holokaustu powstaną w parku Victoria Tower Gardens. Autorami pomnika, który ma być odsłonięty w 2024 roku, są David Adjay i Ron Arad. Jego koszt to 100 mln funtów.

Budowę pomnika zapowiedziano już w 2016 roku, ale proponowana lokalizacja spotkała się z protestami. Przeciwnicy tej lokalizacji twierdzili, że wzniesienie pomnika spowoduje likwidację fragmentu zielonej przestrzeni parkowej w samym centrum Londynu i lepiej będzie postawić monument w innym miejscu.

Po konsultacjach społecznych rząd brytyjski uznał, że korzyści płynące z prestiżowej lokalizacji pomnika przewyższają "nieznaczną stratę przestrzeni" w parku.

Pomnik i centrum edukacyjne mają symbolizować brytyjską pamięć o sześciu milionach ofiar Holokaustu oraz o innych ofiarach niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej. Ma być to również miejsce refleksji nad ludobójstwami w Kambodży, Rwandzie, Bośni i sudańskim Darfurze.

Przewodnicząca organizacji zrzeszającej Żydów w Wielkiej Brytanii Marie van der Zyl oświadczyła, że "będzie coś wyjątkowo mocnego w przekazie samej lokalizacji pomnika ofiar Holokaustu dosłownie obok centrum brytyjskiej demokracji".

"Choć Holokaust dotknął w większości Żydów, to naziści brutalnie prześladowali także Romów, osoby homoseksualne i niepełnosprawne, a ten pomnik będzie o tym świadczył" - dodała van der Zyl.

Według oficjalnego komunikatu władz brytyjskich, budowa pomnika ma się rozpocząć pod koniec bieżącego roku.

Czytaj więcej:

USA: Kongresmen wini Polskę za Holokaust. Fundacja Kościuszkowska protestuje

Stenotypistka z obozu Stutthof stanie przed sądem. "Współudział w ponad 11 tys. zabójstw"

Włochy: Oburzenie w związku z przywoływaniem Holokaustu w dyskusji o szczepieniach

Dyrektor ceremonii otwarcia Igrzysk w Tokio odwołany za słowa o Holokauście

Brytyjska organizacja: "Twitter nie reaguje na antysemickie wpisy"

77-letnia Polka jedną z ostatnich ocalałych z Holokaustu w UK. Teraz obawia się deportacji

  Komentarze
  • Hu7
   31 lipca, 09:30

   Ciekawe co bedzie napisane... .

  • Sprawiedliwy
   31 lipca, 10:36

   Ze polacy ich wymordowali by oni okradli Polakow na 447 a Niemcy w tym czasie ich ratowali z poswieceniem!Taki swiat diabla jest teraz.

  • Edward
   31 lipca, 12:51

   Bedzie napisane tak: Pomnik ku czci ofiar hitlera który do nas tylko strzela, a ten co nam szybko nie zapłaci będzie chodził bez gaci

  • Mengele
   31 lipca, 13:34

   Powinni postawic pomnik Holocaustu rdzennych amerykanow , australijczykow i innych pomordowanych w czasie kolonizowania ich krakow.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.09.2021
  GBP 5.3633 złEUR 4.5789 złUSD 3.8882 złCHF 4.1929 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama