Menu

Brytyjski rząd ogłosił program pomocy dla samozatrudnionych

Brytyjski rząd ogłosił program pomocy dla samozatrudnionych
Rishi Sunak ogłosił program pomocowy dla samozatrudnionych wczoraj wieczorem. (Fot. Getty Images)
Osoby prowadzące działalność na własny rachunek mogą ubiegać się o dotację w wysokości 80% ich średnich miesięcznych zysków - ogłosił minister skarbu Rishi Sumak. Program ma na celu pomoc osobom samozatrudnionym, które nie radzą sobie z finansowymi skutkami koronawirusa.
Reklama
Reklama

Pieniądze - maksymalnie do 2 500 funtów miesięcznie - zostaną wypłacone jednorazowo, ale jest to możliwe najwcześniej na początku czerwca.

 • Osoby prowadzące działalność na własny rachunek będą mogły ubiegać się do HMRC o dotację w wysokości 80% ich średnich miesięcznych zysków w ciągu ostatnich trzech lat - maksymalnie 2 500 funtów.
 • Co najmniej połowa tych dochodów musi pochodzić z działalności zarejestrowanej w zeznaniu podatkowym złożonym w styczniu 2018-19 - każdy, kto nie dotrzymał terminu złożenia wniosku, ma cztery tygodnie na wykonanie tego zadania i nadal się kwalifikuje.
 • Program jest otwarty dla osób zarabiających poniżej 50 000 funtów rocznie - progu tego nie przekracza 3,8 miliona z 5 milionów osób zarejestrowanych jako osoby samozatrudnione.
 • W przeciwieństwie do programu pracowniczego, osoby prowadzące działalność na własny rachunek mogą nadal pracować po otrzymaniu wsparcia.
 • Pieniądze, datowane do marca, trafią bezpośrednio na konta bankowe wnioskodawców, ale dopiero w czerwcu.
 • Dotacje będą podlegały opodatkowaniu i będą musiały być wykazywane na deklaracjach podatkowych do stycznia 2022 r.
 • Właściciele firm, którzy wypłacają sobie dywidendę, nie są objęci ubezpieczeniem.
 • Program nie obejmuje osób, które dopiero niedawno przeszły na samozatrudnienie.

"Wszystkim tym, którzy pracują na własny rachunek i którzy słusznie niepokoją się i martwią o kilka następnych miesięcy, mówię: nie zostaliście zapomniani, nie zostawimy was z tyłu i jesteśmy w tym wszyscy razem" - zapewnił Sunak na konferencji prasowej w Downing Street.

Minister zapewnił, że podobnie jak w przypadku finansowania przez państwo pensji osób na etacie, również system pomocy dla samozatrudnionych, w razie potrzeby, zostanie przedłużony.

"To, co robimy, będzie, jak sądzę, jedną z najbardziej znaczących interwencji ekonomicznych podjętych w jakimkolwiek momencie w historii państwa brytyjskiego i przez jakikolwiek rząd na świecie" - zauważył.

Jak szacują dwa think tanki, Resolution Foundation i Instytut Studiów Fiskalnych (IFS), zapowiedziane wczoraj działania będą kosztowały brytyjski rząd około 10 miliardów funtów.

Czytaj więcej:

Koronawirus wstrzymuje budowy w UK. Ale nie wszystkie

Liczba przypadków Covid-19 wzrosła w UK do 9 529

UK: Po raz pierwszy ponad 100 zgonów jednego dnia

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.07.2021
  GBP 5.3582 złEUR 4.5858 złUSD 3.8915 złCHF 4.2381 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama