Menu

Brytyjski rząd chce zablokować udział Chin w budowie elektrowni jądrowych

Brytyjski rząd chce zablokować udział Chin w budowie elektrowni jądrowych
Wielka Brytania nie chce angażować chińskiego kapitału w budowę elektrowni jądrowych. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd bada sposoby usunięcia chińskiego państwowego przedsiębiorstwa energetyki jądrowej CGN ze wszystkich przyszłych projektów energetycznych w Wielkiej Brytanii - podał dzisiaj dziennik 'Financial Times', powołując się na źródła zbliżone do rozmów.
Reklama
Reklama

Oznaczałoby to wykluczenie China General Nuclear (CGN) z konsorcjum planującego budowę wartej 20 mld funtów elektrowni jądrowej Sizewell C na wybrzeżu hrabstwa Suffolk, a także kolejnej - w Bradwell-on-Sea w Essex.

Jak przypomina "FT", współpraca w dziedzinie energetyki jądrowej sięga porozumienia z 2015 r., które zostało zatwierdzone przez ówczesnego brytyjskiego premiera Davida Camerona i prezydenta Chin Xi Jinpinga. Umowa przewidywała, że CGN będzie miał 20-procentowy udział w konsorcjum planującym elektrownię Sizewell C w Suffolk, z opcją udziału także w jej budowie.

Na mocy umowy CGN został również głównym konstruktorem proponowanej elektrowni Bradwell B w Essex oraz przypieczętowane zostały chińskie inwestycje w elektrownię jądrową Hinkley Point C, która jest obecnie budowana w Somerset.

Jednak stosunki między Londynem a Pekinem ochłodziły się w ostatnich latach w związku z takimi kwestiami jak tłumienie przez Chiny prodemokratycznych protestów w Hongkongu, represje wobec Ujgurów w Sinciangu i brak transparentności w kwestii źródeł pandemii koronawirusa.

Minister spraw zagranicznych Dominic Raab przyznał w zeszłym roku, że Wielka Brytania nie może już dłużej prowadzić z Pekinem "interesów jak zwykle". Efektem tego było m.in. wykluczenie chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego Huawei z budowy brytyjskiej sieci 5G.

Projekt elektrowni w Bradwell-on-Sea przechodzi obecnie proces zatwierdzania przez brytyjskie organy regulacyjne. Jednak zaznajomione z tą sprawą źródło cytowane przez "FT" zdradza, że plany budowy przez chińską firmę elektrowni jądrowej w odległości zaledwie 50 km od Londynu są obecnie niewykonalne.

"Nie ma szans, by CGN budował Bradwell. Biorąc pod uwagę podejście, które widzieliśmy w sprawie Huawei, rząd nie pozwoli chińskiej firmie budować nowej elektrowni jądrowej" - wyjaśnia źródło. Dodaje ono, że już odbyły się rozmowy z głównym konstruktorem Sizewell C, francuskim państwowym przedsiębiorstwem EDF, o tym, czy może znaleźć nowych partnerów do projektu.

Według innego informatora, rząd nie chce uczestnictwa CGN w obu projektach, ale miał nadzieję, że firma wycofa się bez konfrontacji.

Czytaj więcej:

"Polska może korzystać z brytyjskich doświadczeń na polu energii nuklearnej"

UK: Budowa elektrowni jądrowej Sizewell C coraz bliżej?

W UK przyspieszono zakaz instalowania sprzętu Huawei

Ujgurzy prześladowani w Chinach. Wielka Brytania nakłada sankcje

CBOS: 39 proc. Polaków za budową elektrowni jądrowych w kraju

MI5: Czujność wobec działań wrogich państw musi być jak wobec terroryzmu

WHO: Wszystkie kraje muszą wspólnie zbadać genezę Covid-19

  Komentarze
  • Wyrobnik UK
   26 lipca, 17:11

   Pierwszy raz się zgodzę z tym rządem jakimś cudem

  • Anty
   26 lipca, 18:02

   i bardzo dobrze wywalic chinski kapital i dac zarobic swoim bo jak tak dalej pojdzie to tylko chinskie firmy beda na swiecie

  • Tata
   27 lipca, 06:02

   No to jest wolny rynek czy go nie ma. Przyganiał kocioł garnkowi. Opędzlowali pół świata to karma wraca

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2021
  GBP 5.3827 złEUR 4.6154 złUSD 3.9337 złCHF 4.2489 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama