Menu

Brytyjski poseł: Podatek dla klubów za brak solidaryzmu

Brytyjski poseł: Podatek dla klubów za brak solidaryzmu
Do tej pory żaden klub Premier League nie zredukował zarobków swoich piłkarzy. (Fot. Getty Images)
Przewodniczący komisji sportu Izby Gmin Julian Knight zaproponował obciążenie specjalnym podatkiem klubów angielskiej ekstraklasy piłkarskiej, które - jego zdaniem - nie wykazują należytego solidaryzmu społecznego w obliczu pandemii koronawirusa.
Reklama

Knight w liście do ministra finansów Rishiego Sunaka wyraził zaniepokojenie działaniami klubów, które obniżają części pracowników wymiary etatu i jednocześnie wypłacają piłkarzom bardzo wysokie wynagrodzenia.

"Ten system dwóch prędkości jest moralnie niedopuszczalny" - zaznaczył Knight i zaproponował, aby kluby do najbliższego wtorku porozumiały się z zawodnikami w sprawie redukcji płac.

"Jeśli tak się nie stanie, wnioskuję, aby Ministerstwo Finansów rozważyło utworzenie podatku w celu odzyskania znacznej części pieniędzy wypłaconych przez kluby zawodnikom" - napisał Knight.

Zgodnie z ogłoszonym przez ministra Sunaka planem pomocy dla gospodarki, w przypadku firm, które nie będą zwalniać pracowników, 80 proc. ich wynagrodzenia - do kwoty 2,5 tys. funtów miesięcznie - zostanie sfinansowane z budżetu państwa. Z tej możliwości skorzystały trzy kluby ekstraklasy: Tottenham Hotspur, Newcastle United i Norwich City.

Do tej pory żaden klub Premier League nie zredukował zarobków swoich piłkarzy. W Tottenhamie na obniżenie pensji o 20 procent dobrowolnie zgodził się prezes Daniel Levy, a także część kadry kierowniczej. Z trenerów klubowych zgodę wyrazili tylko Eddie Howe z Bournemouth oraz Graham Potter z Brighton.

Ekstraklasa angielska zawiesiła rozgrywki 13 marca z powodu pandemii koronawirusa. 

Czytaj więcej:

Liga angielska: Manchester United może zwrócić kibicom sześć milionów funtów

Kane: Sezon nie powinien trwać dłużej niż do 30 czerwca

Burmistrz Londynu prosi kluby o pomoc w walce z koronawirusem

Nie ma "szybkich odpowiedzi" o powrocie rozgrywek Premier League

Trener Boruca jest pierwszym, który zgadza się na obniżkę pensji

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama