Menu

Brytyjski PKB był o jedną czwartą niższy niż przed epidemią

Brytyjski PKB był o jedną czwartą niższy niż przed epidemią
Odbicie PKB w maju, gdy zaczęto znosić pierwsze ograniczenia, było mniejsze niż oczekiwano. (Fot. Getty Images)
Brytyjski PKB był w maju o prawie jedną czwartą niższy niż przed wybuchem epidemii koronawirusa, choć gospodarka zaczęła się już wtedy nieco odbijać i PKB wzrósł o 1,8 proc. - przekazał dzisiaj Krajowy Urząd Statystyczny (ONS).
Reklama

Odbicie w maju, gdy zaczęto znosić pierwsze ograniczenia wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa i część przedsiębiorstw wznowiła działalność, było jednak mniejsze niż oczekiwane przez analityków 5 proc.

W połączeniu ze spadkiem o 6,9 proc. w marcu oraz o rekordowe 20,4 proc. w kwietniu, oznacza to, że w ciągu trzech miesięcy do maja włącznie PKB zmniejszył się o 19,1 proc., a w maju był o 24,5 proc. niższy niż w lutym, czyli przed wybuchem epidemii.

"Produkcja i budownictwo mieszkaniowe wykazywały oznaki ożywienia, ponieważ w części firm pracownicy wrócili do pracy. Mimo to w maju gospodarka była wciąż o jedną czwartą mniejsza niż w lutym, zanim objawiły się pełne skutki pandemii" - oświadczył zastępca głównego statystyka ONS Jonathan Athow.

"W ważnym sektorze usług zaobserwowaliśmy pewne ożywienie w handlu detalicznym, w którym odnotowano rekordową sprzedaż online. Jednak w związku z utrzymującymi się ograniczeniami w zakresie otwarcia sklepów, wiele innych usług pozostało w zastoju, a w wielu obszarach odnotowano dalsze spadki" - dodał ekspert.

Jeśli chodzi o poszczególne sektory gospodarki, to w maju nastąpiły znaczące, wynoszące ponad 8 proc. wzrosty w stosunku do kwietnia w budownictwie i produkcji przemysłowej, które jednak nie nadrobiły kilkukrotnie wyższych spadków w kwietniu. Natomiast w najważniejszym dla brytyjskiej gospodarki sektorze usług zanotowano wzrost o zaledwie 0,9 proc. w stosunku do kwietnia.

"Dzisiejsze dane podkreślają skalę wyzwania, przed którym stoimy. Wiem, że ludzie martwią się o pracę i dochody. Dlatego w zeszłym tygodniu przedstawiłem nasz plan na rzecz zatrudnienia, aby chronić, wspierać i tworzyć miejsca pracy w miarę, jak będziemy mogli bezpiecznie ponownie otwierać naszą gospodarkę" - oświadczył minister finansów Rishi Sunak.

Czytaj więcej:

Dług Wielkiej Brytanii najwyższy od prawie 60 lat

"Rewolucja" na Wyspach. Johnson ogłosił plan wielkich inwestycji

Brytyjski PKB spadł najmocniej od 41 lat

Rząd UK przeznaczy £2 miliardy na pensje dla młodych ludzi

Kolejne programy rządu UK. Niższa stawka VAT i premie za utrzymanie miejsc pracy

Brytyjscy milionerzy apelują o podniesienie im podatków. Chcą pomóc krajowi

  Komentarze
  • Malaga
   14 lipca, 17:07

   I nie będzie lepiej, będzie ogromne bezrobocie, a jeszcze podali że Europejczyk który będzie miał zatargi z prawem, albo chociaż źle przejdzie przez światło, zostajeanie odrazu deportowany i się to też tyczy do urodzonych w UK.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama