Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski wywiad: Sztuczna inteligencja zwiększa ryzyko dla uczciwości przyszłych wyborów

Brytyjski wywiad: Sztuczna inteligencja zwiększa ryzyko dla uczciwości przyszłych wyborów
Zagrożenie stanowią m.in. sfabrykowane posty i kampanie typu deepfake rozprzestrzeniające się w mediach społecznościowych po całym świecie z dużą prędkością. (Fot. Getty Images)
Postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji stanowią rosnące zagrożenie dla uczciwości następnych wyborów powszechnych w Wielkiej Brytanii, a w szczególności w ich przebieg może chcieć ingerować Rosja - ostrzegło wczoraj brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC).
Reklama
Reklama

W corocznym przeglądzie kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem agencja, będąca częścią wywiadu elektronicznego GCHQ, ostrzegła przed perspektywą coraz bardziej realistycznych, fałszywych nagrań wideo i innych form dezinformacji mających na celu wpłynięcie na preferencje wyborców.

Dotyczy to zarówno Wielkiej Brytanii, gdzie wybory odbędą się najprawdopodobniej w przyszłym roku, jak i innych zachodnich demokracji, w tym USA.

"Choć głosowanie papierowe w Wielkiej Brytanii w wyborach powszechnych znacznie utrudnia ingerowanie w nasze wybory, następne wybory będą pierwszymi, które odbędą się na tle znaczących postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Ale to raczej zdolność sztucznej inteligencji do włączania istniejących technik, a nie stwarzanie zupełnie nowe zagrożeń, stanowi największe ryzyko" - ostrzega NCSC.

Wskazało na sfabrykowane posty i kampanie typu deepfake rozprzestrzeniające się w mediach społecznościowych z dużą prędkością.

NCSC opisało, jak "krajobraz zagrożeń" ewoluował "znacząco" od ostatnich wyborów do Izby Gmin w 2019 r., w szczególności w następstwie wojny Rosji z Ukrainą. Konflikt ten "sprawił, że perspektywa wpływania na dyskurs polityczny w demokracjach stała się jeszcze bardziej atrakcyjna dla podmiotów państwowych" - oceniła agencja.

Ostrzegła również przed pojawieniem się podmiotów cybernetycznych, które są powiązane z wrogimi państwami, takimi jak Rosja, i mają te same cele ideologiczne, ale mogą działać z mniejszą powściągliwością. Jak wskazała, jest to "nowa klasa przeciwników, którym Wielka Brytania musi się przeciwstawiać".

"NCSC ocenia, że wydarzenia demokratyczne, takie jak wybory, prawie na pewno stanowią atrakcyjne cele dla wrogich podmiotów, a zatem organizacje i osoby fizyczne muszą być przygotowane na zagrożenia, stare i nowe" - napisano.

Oprócz skupienia się na Rosji, NCSC w raporcie zwróciło również uwagę na ciągłe zagrożenie cybernetyczne ze strony Chin, Iranu i Korei Północnej.

Czytaj więcej:

UK: Uczestnicy szczytu na temat AI deklarują wspólne zapobieganie zagrożeniom z nią związanym

Premier Sunak: Przywódcy mają obowiązek zająć się zagrożeniami związanymi z AI

UK: Chiny "potajemnie" brały udział w drugim dniu szczytu w sprawie AI

Ekspertka Chatham House o zagrożeniach związanych z AI: Wrogie podmioty mogą jej użyć jako broń

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama