Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski rząd ogłosił powrót do unijnych programów naukowych Horizon i Copernicus

Brytyjski rząd ogłosił powrót do unijnych programów naukowych Horizon i Copernicus
Powrót UK do unijnych programów był możliwy dzięki zawarciu w lutym nowego porozumienia dotyczącego handlu z Irlandią Północną. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania wraca do unijnego programu finansowania badań i innowacji Horizon oraz programu obserwacji Ziemi Copernicus - ogłosił wczoraj brytyjski rząd. Przez ostatnie trzy lata brytyjscy naukowcy nie mogli z nich korzystać z powodu brytyjsko-unijnych sporów wokół Brexitu.
Reklama
Reklama

Pozostanie Wielkiej Brytanii w programach Horizon i Copernicus jako członka stowarzyszonego zostało uzgodnione w ramach umowy o handlu i współpracy (TCA), która reguluje relacje między nią a UE po Brexicie, ale w praktyce brytyjscy naukowcy nie mieli dostępu do programów ze względu na spory między Londynem a Brukselą, w tym zwłaszcza wokół protokołu północnoirlandzkiego.

Aby rekompensować brytyjskim naukowcom utratę dostępu do programów, rząd uruchomił własny program finansowania badań, Pioneer, ale nie mógł on zastąpić współpracy z naukowcami z UE.

Przełom w rozmowach na temat powrotu do programów Horizon i Copernicus był możliwy dzięki zawarciu w lutym nowego porozumienia dotyczącego handlu z Irlandią Północną.

Jak poinformował rząd w Londynie, brytyjscy naukowcy już od teraz mogą się ubiegać o granty w ramach wartego 95,5 mld euro programu Horizon i mającego wartość 9 mld euro programu Copernicus. Wielka Brytania nie zdecydowała się natomiast na powrót do programu badań jądrowych Euroatom.

Rząd podkreślił, że w ramach uzgodnionego porozumienia Wielka Brytania nie będzie musiała płacić za okres, w którym programy były niedostępne dla brytyjskich naukowców. Komisja Europejska szacuje, że brytyjski wkład finansowy związany z udziałem w obu programach wyniesie ok. 2,6 mld euro rocznie.

Jak zauważa stacja BBC News, przed Brexitem brytyjscy naukowcy byli zazwyczaj, wraz z niemieckimi, tymi, którzy otrzymywali najwięcej grantów w ramach programu Horizon.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania chce odzyskać dostęp do unijnych programów badawczych

Liczba studentów z UE w UK spadła po Brexicie o połowę 

Premier Sunak: Porozumienie jest najlepszą podstawą pokoju w Irlandii Północnej

Sondaż: Poparcie społeczne Brytyjczyków dla kolejnego referendum w sprawie Brexitu

    Komentarze
    • Rafal
      8 września 2023, 13:06

      Jacy naukowcy jak byla grypa wmawiali ze to cos nowego,o kim mowa bo nie rozumiem ,przeciez do dzis nie ma wyizolowanej probki zapytajcie tych naukowcow pisamki nastepni opowiesc o tzw nauce gdzie kiedy ,gdzie sie schowali jak byla grypa z TV?

    • Do rafałka
      10 września 2023, 14:41

      mniej facebooka radzę

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama