Menu

Brytyjska prasa: Zakażony wirusem doradca Johnsona złamał zakaz podróży

Brytyjska prasa: Zakażony wirusem doradca Johnsona złamał zakaz podróży
Dominic Mckenzie Cummings to brytyjski strateg polityczny, który pełni funkcję starszego doradcy premiera Borisa Johnsona od lipca 2019 r. (Fot. Getty Images)
Najbliższy doradca brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, Dominic Cummings, w czasie gdy miał objawy koronawirusa przejechał ponad 400 km od swojego londyńskiego domu, czym złamał rządowy zakaz podróży - ujawniły wczoraj wieczorem gazety 'The Guardian' i 'Daily Mirror'.
Reklama

Jak podały obie gazety, kilka dni po wprowadzeniu przez Johnsona ostrych restrykcji w celu zatrzymania epidemii, Cummings pojechał do domu swoich rodziców w Durham w północno-wschodniej Anglii.

23 marca Johnson wprowadził ścisłą blokadę kraju, apelując do Brytyjczyków o pozostanie w domach. Zakazane zostały wszystkie podróże z wyjątkiem absolutnie niezbędnych. 27 marca Johnson poinformował, że uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. W weekend 28-29 marca, również Cummings zaobserwował u siebie pierwsze objawy. Urząd premiera informował, że Cummings izoluje się w domu. Do pracy wrócił 14 kwietnia.

Tymczasem - jak podały "The Guardian" i "Daily Mirror" - 31 marca policja w Durham otrzymała informację, że Cummings przebywa pod jednym z adresów w tym mieście. "Funkcjonariusze skontaktowali się z właścicielami posesji, którzy potwierdzili, że dana osoba była obecna i sama izolowała się w części domu" - ujawnił cytowany przez obie gazety rzecznik policji w Durham. "Funkcjonariusze przedstawili tej rodzinie wytyczne dotyczące samoizolacji i powtórzyli zalecenia odnośnie do zaniechania podróży" - dodał.

Według cytowanego przez BBC źródła bliskiego Cummingsowi, podróżował on do Durham w czasie blokady, ale nie naruszył zasad, ponieważ potrzebował pomocy rodziców w opiece nad dzieckiem, gdy sam był chory. Cummings i jego żona mają czteroletniego syna.

Sprawa stawia jednak brytyjskiego premiera w bardzo kłopotliwej sytuacji. Na początku kwietnia do dymisji podała się naczelna lekarz Szkocji Catherine Calderwood, gdy prasa ujawniła, że wbrew własnym zaleceniom dwukrotnie pojechała na weekend do drugiego domu na wsi. Na początku maja z funkcji doradcy rządowego zrezygnował epidemiolog Neil Ferguson, który został przyłapany na tym, że w domu odwiedzała go przyjaciółka.

Opozycyjna Partia Pracy oświadczyła, że Downing Street musi wyjaśnić tę sytuację. "Brytyjczycy nie spodziewali się, że jedne zasady będą dla nich, a inne dla Dominica Cummingsa" - zauważyła rzeczniczka partii.

Rzecznik prasowy urzędu premiera poinformował, że nie będzie komentował tego wydarzenia. Na razie do sprawy nie odniósł się także sam Cummings.

Czytaj więcej:

Naczelna Lekarz Szkocji podała się do dymisji po złamaniu rządowych zasad

Anglia: W czerwcu "warunkowe" otwarcie pubów i sklepów z ubraniami

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.05.2020
  GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

  Sport


  Sport

  Reklama