Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjska ekspertka: Gotówka jest potrzebna, cyfrowy pieniądz nie wyprze jej zupełnie

Brytyjska ekspertka: Gotówka jest potrzebna, cyfrowy pieniądz nie wyprze jej zupełnie
Mieszkańcy UK coraz rzadziej posługują się gotówką, ale to nie oznacza, że zniknie ona całkowicie... (Fot. Getty Images)
Mimo rozwoju nowych form płatności pieniądze w znanej obecnie formie – banknotów i monet – nadal mają przyszłość i nie znikną w dającym się przewidzieć czasie – uważa Jennifer Adam, kuratorka wystawy 'The Future of Money', która w środę została otwarta w Muzeum Banku Anglii w Londynie.
Reklama
Reklama

Na wystawie – obok m.in. nowych banknotów z wizerunkiem brytyjskiego króla Karola III, które wejdą do obiegu dopiero w czerwcu, i sekcji poświęconej planom wprowadzenia cyfrowego funta – przedstawiono statystyki pokazujące, że odsetek transakcji z użyciem gotówki spadł w Wielkiej Brytanii z 55 proc. w 2011 roku do 15 proc. w 2021 roku, a według prognoz Banku Anglii w 2031 roku odsetek ten zmniejszy się do 6 proc.

Jennifer Adam podkreśla jednak, że nie oznacza to, że banknoty i monery przestaną być potrzebne.

"Gotówka ma przed sobą przyszłość. Obecnie ok. 15 proc. transakcji odbywa się w gotówce. Jedna na pięć osób mówi jednak, że woli korzystać z gotówki. Dla wielu osób jest ona kluczowym sposobem zarządzania finansami, bo znacznie łatwiej jest śledzić pieniądze, gdy widzisz, jak wpływają. Ale utrzymywanie gotówki jest również ważne dlatego, że ok. 2,1 proc. populacji Wielkiej Brytanii, czyli 1,1 miliona dorosłych, nie ma konta bankowego ani dostępu do płatności cyfrowych" – wyjaśnia.

Czy w portfelach Brytyjczyków znajduje się gotówka? Tych starszych na pewno... (Fot. Getty Images)

Dodaje, że innym powodem wybierania przez część ludzi gotówki jest ochrona prywatności oraz bezpieczeństwo, bo choć w Wielkiej Brytanii są surowe przepisy dotyczące dostępu do danych o transakcjach finansowych i surowe kary za ich nieuprawnione wykorzystanie, to transakcje gotówkowe nadal zapewniają wyższy poziom anonimowości.

Podkreśla, że kwestie związane z ochroną danych będą w centrum jakichkolwiek ewentualnych decyzji o wprowadzeniu przez Bank Anglii cyfrowej wersji funta, który miałby funkcjonować równolegle z banknotami i monetami.

Adam zaznacza, że nie chce komentować decyzji Salwadoru, który w 2021 roku jako pierwsze – i do tej pory jedyne – państwo na świecie uznał bitcoina za prawny środek płatniczy, ale przyznaje, że pojawienie się kryptowalut wpłynęło na sposób, w jaki banki centralne postrzegają przyszłość pieniądza.

Problemem dla gotówki na Wyspach może być malejąca liczba bankomatów.
(Fot. Getty Images)

"Kryptowaluty zmieniły sposób, w jaki banki centralne i rządy myślą o potencjalnych potrzebach pieniężnych w przyszłości. Jest mało prawdopodobne, aby większość rządów wykorzystywała konkretne, istniejące już kryptowaluty, ale ich pojawienie się skłoniło banki centralne do myślenia o rozwoju CBDC, czyli walut cyfrowych emitowanych przez banki centralne" – ocenia.

Podkreśla, że choć zasada działania kryptowalut i CBDC może się wydawać podobna, fundamentalną różnicą jest bezpieczeństwo aktywów wynikające z tego, kto jest ich emitentem.

"Kryptowaluty są tworzone przez prywatne firmy i obecnie nie ma żadnych regulacji w przypadku ich upadku ani sposobów na odzyskanie utraconych aktywów. Widzieliśmy już takie sytuacje. Natomiast CBDC byłyby emitowane przez banki centralne oraz przez nie regulowane i gwarantowane. Cyfrowe 10 funtów miałoby zawsze dokładnie taką samą wartość jak banknot 10-funtowy i zawsze byłoby gwarantowane przez Bank Anglii" – wyjaśnia.

"Ideą cyfrowego funta nie jest zastąpienie banknotów i monet, lecz danie ludziom większego wyboru bezpiecznych i niezawodnych środków płatniczych" – podsumowuje.

Czytaj więcej:

Czytelnicy "The Telegraph": "Musimy walczyć o prawo do swobodnego dostępu do gotówki"

Rząd UK wprowadza nowe przepisy. Banki zapłacą kary za ograniczanie dostępu do gotówki

Po raz pierwszy od dekady w UK rośnie użycie gotówki

    Komentarze
    • Ozi
      4 marca, 09:13

      Cyfrowe pieniądze, doprowadzają do kryzysu, ponieważ wartość takiego pieniądza z czasem traci na wartości. Przykład masz sztabkę złota 1gram i 10 funtów cyfrowych za 10 lat jaka będzie wartość sztabki a jaka 10 funtów .Za sztabkie kupisz np.lqptopa a , za 10 funtów może masło lub chleb .Specjalistka ma sieczkę w głowie, i nie ma pojęcia o inflacji i stopach procentowych .

    • Wredny
      4 marca, 09:47

      Tylko gotowka

    • Koony32
      4 marca, 12:54

      👏👏👏 brawo dla tych niby eksperów , jeszcze nie zostali wykupieni przez banki , kasa muś być w kieszeni, ile razy czy to w sklepie restauracji u mechanika czytnik kart nie działał , a po zatym jakie wały będą robić banki jak pieniądza nie będzie,

    • Mieciu MURAZ
      4 marca, 13:27

      Dobrze ze mam tylko gotowkw nie mam konta i nie chce pozdrawiamJANUSZY co dziś mają kaca i będą szukać pracy od jutra dziś zachlali to szef zwolnił pewnie

    • Takie buty
      4 marca, 17:36

      Bitcoin nie ma szefa, nie ma biura, nie ma zarządu. Jego historia transakcji jest zapisywana na komputerach na całym swiecie. Nie mozna jej zmienic. Kazda tranzakcja jest potwierdzana przez te komputery z programem bitcoinowym ktory wynagradza swoich wlascicieli bitcoinem co jakis czas. Jest niezniszczalny no chyba ze internet zniknie na całym swiecie. Jest dopuszczony do obrotu na tradycyjnych rynkach finansowych od miesiąca dlatego sie skonczy niedługo bo zostanie wyprzedany a wtedy jego cena wyniesie milion. Mozesz kupić bitcoina lub jego część bardzo łatwo, ale kup na spadku, za dwa lata

    • @Takie buty
      5 marca, 10:15

      Wiekszych bzdur chyba sie juz wymyslic nie da. Za napedzanie glupich ludzi do inwestycji w kryprowaluty powinien byc ban na forum. A ty 'inwestorze' zainwestuj w slownik ortograficzny jezyka polskiego i naucz sie, jak sie buduje zdania wielokrotnie zlozone, aby uniknac belkotu.

    • Mik
      5 marca, 11:15

      Niezła ściema...na potrzeby propagandy nie wspomniała, że od 2022 płatności gotówkowe wzrosły o 20%

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama