Menu

Brytyjscy specjaliści: Na przewlekły ból leki przeciwdepresyjne, a nie przeciwbólowe

Brytyjscy specjaliści: Na przewlekły ból leki przeciwdepresyjne, a nie przeciwbólowe
NICE: "Jest więcej dowodów na to, że długotrwałe stosowanie tych środków może być szkodliwe". (Fot. Getty Images)
Paracetamol, ibuprofen czy opioidy nie powinny być przepisywane w celu leczenia przewlekłego bólu - uważają eksperci z organu doradczego brytyjskiej służby zdrowia (NHS).
Reklama

Istnieje niewiele dowodów na to, że długotrwałe stosowanie paracetamolu, ibuprofenu czy opioidów pomaga pacjentom z przewlekłym bólem - można przeczytać w najnowszym raporcie organizacji National Institute of Health and Care Excellence (NICE), która udziela wytycznych w zakresie opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii. 

Jak dodano, rodzina leków obejmująca ibuprofen "nie wpłynęła na jakość życia ludzi, ich ból czy stan psychiczny, a leki wiązały się z ryzykiem uszkodzenia żołądka i wątroby". "Jest więcej dowodów na to, iż długotrwałe przyjmowanie tych środków może być szkodliwe" - podkreślono. 

National Institute of Health and Care Excellence nie zaleca również stosowania leków na bazie konopi indyjskich, ponieważ "jak dotąd nie ma wystarczających dowodów na ich skuteczność".

Jednocześnie NICE sugeruje, by do terapii leczenia bólu przewlekłego włączyć terapię psychologiczną, akupunkturę, a nawet rozważyć stosowanie leków przeciwdepresyjnych.

Przewlekły ból pierwotny zdefiniowano jako stan samoistny, który nie objawem określonej choroby. "Problemem jest tu sama dolegliwość bólowa, a stan ten wiąże się ze znacznym stresem emocjonalnym, ograniczeniem aktywności, spadkiem jakości życia" - czytamy w raporcie organu ds. zdrowia

Zgodnie z szacunkami NICE, ten rodzaj niewyjaśnionego bólu może dotknąć nawet od jednej trzeciej do połowy populacji Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

UK stoi w obliczu "śmiertelnego kryzysu" uzależnień od leków przeciwbólowych

  Komentarze
  • Hej Londynek!
   8 sierpnia, 14:40

   Ogarnijcie się tam w redakcji i nie zjadajcie proszę wyrazów. :)
   Pozdrawiamy.
   Czytelnicy

  • ...
   8 sierpnia, 19:06

   W tytule jest błąd! Nie istnieje ktoś taki jak brytyjski specjalista.

  • Fan clarksona
   8 sierpnia, 22:37

   Nie czaicie o co chodzi? Antydepresantami czy szczepieniami na covia chcą żebyśmy byli bez płodni dlatego tak pisza.. robią wszystko żeby depopulacja sie udala

  • Z Anglii
   9 sierpnia, 07:48

   Paulina Kowalska lecz się na główkę twoje wypisywanie bzdur nic nie da porównywanie nhs patologii angielskiej do naprawdę dobrej i dostępnej służby zdrowia w Polsce nie ma sensu a tak przy okazji wiesz przynajmniej ze tu przychodnie dalej sa zamknięte i nie masz dostępu a w Polsce wszystko działa ?

  • Do z anglii
   9 sierpnia, 11:57

   Mieszkam w pl . Przychodnie nadal zamknięte. Córka miała kaszel, zadzwoniłam do lekarzaI pan doktor przez telefon wystawił diagnozę czyli alergie. Za dwa dni szpital bo to atak astmy. O jakiej ty służbie zdrowia mówisz? Bo chyba nie o polskiej. Sama przeszłam nowotwór, badania kontrolne za 14 miesięcy mam. Ale prywatka nadal działa I ma się dobrze.musze zapłacić żeby uniknąć piachu, kontrolować czyli płacić. Ty chyba oderwany od rzeczywistości jesteś. Domniemam że mieszkasz w uk ale nie masz totalnie zielonego pojęcia jak jest w polsce.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama