Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy przewoźnicy: W styczniu eksport towarów do UE spadł o 68 proc.

Brytyjscy przewoźnicy: W styczniu eksport towarów do UE spadł o 68 proc.
Eksperci ostrzegają, że niektóre firmy po obu stronach kanału La Manche będą szukać nowych rynków, a nie próbować radzić sobie z dodatkowymi formalnościami. (Fot. Getty Images)
W styczniu eksport z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej przez brytyjskie porty spadł o 68 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2020 r. - poinformowało wczoraj brytyjskie stowarzyszenie przewoźników drogowych RHA.
Reklama
Reklama

Liczba ta, jak wyjaśnia RHA, jest szacunkiem na podstawie raportów jego członków. RHA wezwało brytyjski rząd do pilnego zwiększenia liczby agentów celnych, aby pomóc przedsiębiorstwom w radzeniu sobie z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać po 1 stycznia tego roku, gdy skończył się okres przejściowy po Brexicie.

"Eksport do UE zanurkował o 68 proc. Od początku okresu przejściowego pracowaliśmy niestrudzenie, aby pokazać niszczycielskie konsekwencje tych zmian, ale jest jasne, że rząd nie robi wystarczająco dużo, aby rozwiązać ten problem. Minister Michael Gove musi zrobić więcej, aby zwiększyć liczbę agentów celnych z 10 tys. do 50 tys. i pomóc firmom radzić sobie z nową biurokracją" - oświadczyło RHA.

Jak podał wczoraj "The Observer", szef RHA Richard Burnett już kilka dni temu w liście wysłanym do Michaela Gove'a, ministra, który odpowiadał za przygotowanie do wyjścia Wielkiej Brytanii z okresu przejściowego po Brexicie, informował o tak dużym spadku eksportu i przypominał, że stowarzyszenie od kilku miesięcy ostrzegało o możliwych problemach, ale jego głos był ignorowany.

Burnett przekazał ponadto "Observerowi", że ok. 65-75 proc. ciężarówek przyjeżdżających z UE wracało pustych, ponieważ nie było dla nich towarów, z którymi mogliby wrócić - z powodu przestojów po stronie brytyjskiej, a także dlatego, że niektóre brytyjskie firmy tymczasowo lub na stałe wstrzymały eksport do UE. "Uważam to za głęboko frustrujące i irytujące, że ministrowie postanowili nie słuchać przemysłu i ekspertów" - podkreślił.

Jak pisze "The Observer", Richard Ballantyne, szef Brytyjskiego Stowarzyszenia Portów,  ostrzegł, że niektóre firmy po obu stronach kanału La Manche będą szukać nowych rynków, a nie próbować radzić sobie z dodatkowymi formalnościami.

Zdecydowana większość brytyjskiego eksportu do UE, którego wartość w 2019 r. wynosiła 294 miliardy funtów, odbywa się drogą morską lub tunelem poprzez kanał La Manche.

W odpowiedzi na podaną informację o spadku eksportu, brytyjski rząd oświadczył, że nie zgadza się z tymi szacunkami. "Zakłócenia na granicy były do tej pory minimalne, a ruch towarowy jest teraz zbliżony do normalnego poziomu, pomimo pandemii Covid-19" - podał.

Czytaj więcej:

Od początku 2021 r. handel Polski z Wielką Brytanią jak z państwami spoza UE

UK: Kierowcom ciężarówek do wjazdu do Francji nadal wystarczą szybkie testy

Brexit: UE jednak nie przywróci kontroli na irlandzkiej granicy

Brexit uderzył w Szkotów. Zakaz eksportu owoców morza do UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama