Menu

Brytyjscy imigranci z niektórych krajów UE mają ostatni miesiąc, aby zabezpieczyć swoje prawa

Brytyjscy imigranci z niektórych krajów UE mają ostatni miesiąc, aby zabezpieczyć swoje prawa
Brytyjczycy mieszkający np. na francuskiej Korsyce, wkrótce mogą utracić swoje prawa, jeśli nie złożą odpowiedniego wniosku. (Fot. Getty Images)
Tysiące brytyjskich imigrantów w czterech krajach UE zostało ostrzeżonych, że może utracić prawo pobytu, jeśli nie złoży odpowiedniego wniosku do końca czerwca. Mowa o obywatelach Wielkiej Brytanii żyjących we Francji, Łotwie, Luksemburgu oraz na Malcie.
Reklama
Reklama

W większości krajów UE brytyjscy obywatele wciąż mają czas, aby zaaplikować o legalizację swojego pobytu - mogą to zrobić do końca grudnia. We Francji, Łotwie, Luksemburgu oraz na Malcie czas na złożenie wniosku upływa jednak już 30 czerwca.

W samej tylko Francji - według aktualnych danych z kwietnia - 49 tys. imigrantów z Wielkiej Brytanii wciąż nie złożyło odpowiedniego wniosku, aby móc pozostać w tym kraju.

Ogólnie w całej UE swój pobyt zalegalizować musi 298 tys. brytyjskich obywateli. Do końca kwietnia zrobiło to zaledwie 100 tys. z nich.

Michaela Benson, profesor socjologii na Uniwersytecie w Lancaster, ostrzegła Brytyjczyków żyjących w UE, że ryzykują "wypadnięciem z systemu".

"To zaledwie miesiąc przed terminem, po którym wiele osób może utracić swoje prawa" - zwróciła uwagę. "Potrzebujemy lepszej komunikacji - z Wielkiej Brytanii i UE - aby nawiązać z nimi kontakt, zwłaszcza z trudno dostępnymi, zagrożonymi brytyjskimi obywatelami" - zaapelowała.

Informacja o tym pojawia się w czasie, gdy kończy się także termin na składanie wniosków dla imigrantów UE żyjących w Wielkiej Brytanii. W ramach programu EU Settlement Scheme rozpatrzono ponad 5 mln wniosków obywateli UE. Do tej pory odrzucono zaledwie 55 950 z nich.

Czytaj więcej:

Tysiące Brytyjczyków otrzymały list, aby ubiegać się o "settled status"

Settled status: Zostało 30 dni na złożenie aplikacji. Burmistrz Londynu martwi się o obywateli UE

Irlandia Północna: Obywatele UE aplikują o settled status. Najwięcej z Polski

  Komentarze
  • Sila
   3 czerwca, 20:17

   Sila niech ludzi wyrzucaja i sciagaja, az skonczy sie to rewolucja

  • Joahim
   4 czerwca, 08:06

   Niemoge się doczekać aż dni brytole potracą swoje prawa w UE,i będą musieli wyjechać

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama