Menu

Brytyjscy eksperci: Podczas pandemii myjcie ręce minimum 6 razy dziennie

Brytyjscy eksperci: Podczas pandemii myjcie ręce minimum 6 razy dziennie
Potwierdzono, że mycie rąk mydłem i wodą może chronić przed infekcjami. (Fot. Getty Images)
Mycie rąk od sześciu do dziesięciu razy dziennie dobrze chroni przez zakażeniami wywoływanymi m.in. przez koronawirusy - wykazały badania brytyjskich specjalistów. Każdorazowo mycie rąk powinno trwać przynajmniej 20 sekund.
Reklama

BBC informuje, że badacze Medical Research Council przeanalizowali dane z badań w latach 2006-2009, w których wzięto pod uwagę wpływ higieny rąk na zakażenia znanymi wtedy koronawirusami, odpowiedzialnymi m.in. za 20 proc. przeziębień. Obserwacjami objęto 1 663 osoby. Badano, czy są przeziębione i chorują z powodu zakażeń grypopodobnych. Sprawdzano też, jak często myją ręce.

Potwierdzono, że mycie rąk mydłem i wodą może chronić przed infekcjami. Najbardziej skuteczne jest mycie rąk od sześciu do dziesięciu razy dziennie, wtedy ryzyko zakażenia jest najmniejsze. Częstsze niż dziesięć razy dziennie mycie rąk w tym przypadku nie miało już znaczenia - twierdzą specjaliści.

Jedna z autorek badania, dr Sarah Beale z University College Londyn, podkreśla, że zawsze trzeba dbać o higienę rąk - bez względu na to, czy ktoś jest zakażony i wykazuje objawy przeziębienia, grypy lub COVID-19. "W ten sposób chronimy siebie, ale też zapobiegamy nieświadomemu przenoszeniu zarazków na inne osoby" - zauważa.

Brytyjscy specjaliści zwracają uwagę, że każdorazowe mycie rąk powinno trwać 20 sekund, szczególnie wtedy, gdy kaszlemy i kichamy. Z innych wcześniej przeprowadzonych badań wynika, że wirusy np. grypy często znajdują się na dotykanych przedmiotach, np. na klamkach drzwi. Zarazki przenoszone są także przez podawanie zainfekowanych rąk. 

Czytaj więcej:

Koronawirus badany na klamce "nie był zaraźliwy"

Eksperci: Mowa może być głównym źródłem transmisji koronawirusa

Badanie: Koronawirus może ukrywać się głęboko w płucach

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama