Menu

Brytyjscy eksperci: Nowe szczepionki trzeba szybciej dopuścić do użycia

Brytyjscy eksperci: Nowe szczepionki trzeba szybciej dopuścić do użycia
Kiedy pierwsze zmodyfikowane szczepionki zostaną dostarczone? Prawdopodobnie będzie to możliwe jesienią 2021 r. (Fot. Getty Images)
Część firm farmaceutycznych już teraz prowadzi badania nad szczepionkami przeciwko COVID-19, chroniącymi przed nowymi wariantami koronawirusa. Brytyjscy eksperci uważają, że trzeba je dopuścić do użycia jeszcze szybciej, niż te obecnie stosowane. Trwają ustalenia w tej sprawie.
Reklama
Reklama

Nowej generacji szczepionki przeciwko kolejnym odmianom SARS-CoV-2 mają być dopuszczane do użycia podobnie, jak preparaty chroniące przed grypą. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku opracowuje się nową wersję tych szczepionek, lepiej dopasowaną do krążących aktualnie odmian wirusa grypy.

Nie wymagają one badań klinicznych, jakie obowiązują w przypadku zupełnie nowych szczepionek. Od lat są one wytwarzane w ten sam sposób, przy użyciu tej samej technologii, zmieniany jest jedynie ich profil działania.

Jak informuje BBC, brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Opieki Zdrowotnej (MHRA) opracowuje zasady, zgodnie z którymi mają być dopuszczone nowe generacje już zatwierdzonych szczepionek przeciwko COVID-19, ale lepiej dopasowane do zwalczania nowych wariantów koronawirusa.

Ustalenia w tej sprawie uzgadniane są odpowiednikami tej agencji w takich krajach jak Australia, Kanada, Singapur i Szwajcaria. Jak podkreśla ACCESS Consortium, koalicja urzędów tych państwa zajmujących się rejestracją leków, szybka ścieżka dla nowych odmian szczepionek nie będzie realizowana kosztem bezpieczeństwa szczepień.

"Naszym priorytetem jest wprowadzenie do użycia skutecznych szczepionek w jak najkrótszym terminie, ale bez uszczerbku dla bezpieczeństwa szczepień" - zapewnił dr Christian Schneider z MHRA. Dodał, że zachowane zostaną wszelkie wymogi dotyczące zarówno bezpieczeństwa, jak i jakości oraz skuteczności szczepionek.

Jedną z firm prowadzących badania nad szczepionką chroniąca przed nowymi wariantami SARS-CoV-2 jest CureVac. Rząd brytyjski już zamówił 50 mln dawek tego preparatu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy pierwsze zmodyfikowane szczepionki zostaną dostarczone. Prawdopodobnie będzie to możliwe jesienią 2021 r.

Szczepionki przeciwko COVID-19 opracowano w rekordowym tempie. AstraZeneca oraz Pfizer i BioNTech wprowadzili je do użycia w ciągu zaledwie 10 miesięcy, co zwykle trwa około 10 lat. Nowe odmiany tych preparatów mają być dostępne jeszcze szybciej, najpóźniej pod koniec 2021 r. 

Czytaj więcej:

Przywódcy UE: "Brak szczepionek zagraża powrotowi do normalności"

Szczepionki na koronawirusa w UK: Wyjaśniamy różnice

USA: Szczepionka firmy Johnson&Johnson zatwierdzona do użycia

Szefowa KE Von der Leyen: Celem "przepustek" szczepionkowych jest bezpieczeństwo

Rząd UK: Jedna dawka szczepionki redukuje ryzyko hospitalizacji o ponad 80 proc.

  Komentarze
  • Sting
   5 marca, 00:11

   Nie mogę się doczekać szczepionki Johnson and Johnson. Podobno ma być w szamponie, albo odżywce. W każdym razie dwie szczepionki w jednym.

  • Dkyg
   5 marca, 04:26

   Brytyjscy eksperci haaa dobre to bylo!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama