Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy żołnierze wycofują się z udziału w misji w Mali

Brytyjscy żołnierze wycofują się z udziału w misji w Mali
Wojska brytyjskie wycofują się z Mali sześć miesięcy wcześniej niż planowano. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania wcześniej niż planowano wycofuje swoje wojska z udziału w ONZ-owskiej misji pokojowej w Mali - poinformował wczoraj brytyjski wiceminister obrony James Heappey. Wyjaśnił, że powodem jest niestabilność polityczna w tym kraju.
Reklama
Reklama

Od 2020 roku około 300 brytyjskich żołnierzy przebywało w Mali w ramach misji mającej na celu ochronę lokalnej ludności przed islamskim ekstremizmem. Operacja w Mali jest określana jako "najbardziej niebezpieczna misja pokojowa na świecie", bo od 2013 roku życie straciło tam 288 żołnierzy ONZ.

Heappey oświadczył w Izbie Gmin, że jest smutny z powodu wycofania się brytyjskich żołnierzy, ale podkreślił, iż odpowiedzialne są za to władze w Bamako.

Wskazał, że "dwa zamachy stanu w ciągu trzech lat podważyły międzynarodowe wysiłki na rzecz pokoju", a podczas swojej ostatniej wizyty w Mali niemal błagał władze tego kraju, by dostrzegły wartość międzynarodowych wysiłków w celu zapewnienia pokoju.

Heappey zaatakował również obecny rząd Mali za współpracę z prywatną rosyjską firmą wojskową, Grupą Wagnera. "Grupa Wagnera jest wiązana z masowym łamaniem praw człowieka, a partnerstwo malijskiego rządu z Grupą Wagnera jest kontrproduktywne dla trwałej stabilności i bezpieczeństwa w regionie" - podkreślił.

Wielka Brytania jest kolejnym krajem, który wycofuje swoje wojska z Mali - w zeszłym tygodniu Francja formalnie zakończyła swoją dziesięcioletnią obecność w tym kraju.

Francuskie wojska przybyły do Mali na prośbę ówczesnego rządu, jednak po przewrocie w 2020 r. wojskowi, którzy przejęli władzę, zerwali z Francją i zamiast tego zwrócili się o pomoc w walce z islamskimi rebeliantami do Rosji.

Czytaj więcej:

Czołowy żołnierz ostrzega: Wojsko UK musi być gotowe na wojnę z Rosją

Wielka Brytania wysyła na Ukrainę wyposażenie pomagające wojsku przetrwać mroźną zimę

UK: Przeprowadzono testy broni laserowej przeznaczonej do niszczenia dronów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama