Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy archeolodzy odkryli pozostałości starożytnego mostu łączącego Anglię i Walię

Brytyjscy archeolodzy odkryli pozostałości starożytnego mostu łączącego Anglię i Walię
Chepstow, nazywane bramą Walii, to miasto przesiąknięte historią. Na zdj. widok na rzekę Wye i fragment XII-wiecznego zamku. (Fot. Getty Images)
Badaczom z Towarzystwa Archeologicznego w Chepstow udało się zlokalizować pozostałości drewnianej konstrukcji mostu na rzece Wye sprzed 2 000 lat. Na jej odnalezienie w błotnistym podłożu archeolodzy mieli zaledwie dwie godziny i potrzebowali asysty ratowników.
Reklama
Reklama

Poszukiwania drewnianej konstrukcji dawnego mostu na rzece Wye tuż powyżej zamku w Chepstow były prawdziwym wyścigiem z czasem. Archeolodzy musieli bowiem wykorzystać ekstremalny odpływ, który w sierpniu odsłonił zalane zazwyczaj nabrzeże. Na prace w lepkim i grząskim błocie mieli zaledwie dwie godziny.

Jak relacjonuje "Mail Online", ze względu na niebezpieczny charakter zadania badacze z Towarzystwa Archeologicznego w Chepstow (CAS) musieli skorzystać z pomocy specjalistycznego zespołu ratowniczego Severn Area Rescue Association (SARA). Ratownicy pomogli im dotrzeć do miejsca, gdzie spodziewali się znaleźć pozostałości mostu, za pomocą dostarczonych łodzią sań błotnych.

Akcja zakończyła się sukcesem. "Dzięki trwającemu nieco ponad dwie godziny odpływowi zespół był w stanie zlokalizować pionowe belki w basenie pływowym w miejscu przeprawy. Udało nam się odsłonić duże belki i piękne złącza, które prawdopodobnie stanowią część pierwotnego pomostu i przęseł" - oznajmił w rozmowie z "Monmouthshire Beacon" rzecznik Towarzystwa Archeologicznego w Chepstow, Simon Maddison.

Archeolodzy pobrali próbki do badań dendrologicznych i ewentualnego datowania metodą węglową. Chcą dzięki temu potwierdzić hipotezę, że drewniana konstrukcja została zbudowana przez Rzymian około 2 000 lat temu. "Dopóki nie otrzymamy wyników, nie będziemy pewni, z jakiego okresu pochodzi konstrukcja. Jesteśmy podekscytowani tym, co udało nam się osiągnąć i z niecierpliwością czekamy na wyniki datowania" - zastrzega jednak Simon Maddison.

Tę spektakularną akcję archeologów i ratowników poprzedziły długotrwałe i skrupulatne przygotowania. Wiadomo było, że most został odkryty i częściowo odkopany w 1911 roku przez dr. Orville'a Owena. Mniej więcej w tym samym czasie pojawił się także na starej mapie Ordnance Survey, ale od tamtej pory jego szczątki pozostawały zatopione w błocie.

Ekipa archeologów i ratowników poszukujących dawnego mostu na rzece Wye. (Fot. Chepstow Archaeological Society/News Serwice)

"W dokumentach były zapisy na temat tego mostu, ale nie wiedzieliśmy dokładnie, gdzie on jest" – stwierdził Simon Maddison. I dodał, że ustalenie prawdopodobnej lokalizacji przeprawy wymagało skrupulatnej analizy rysunków zachowanych w Muzeum Chepstow. Ustalenia historyków okazały się jednak strzałem w dziesiątkę.

Chepstow, nazywane bramą Walii, to miasto przesiąknięte historią. Góruje nad nim XII-wieczny normański zamek z widokiem na rzekę Wye. Miejsce to było strategiczną twierdzą już wcześniej, o czym świadczą pozostałości fortyfikacji, zarówno rzymskich, jak i anglosaskich.

Odkryty właśnie starożytny most łączył tereny Anglii i Walii na długo zanim powstały oba kraje. Kolejny most, z żeliwa i kamienia, nazywany The Old Wye Bridge, został zbudowany w 1816 roku w pobliżu 950-letniego zamku.

Czytaj więcej:

W Anglii znaleziono grzebień z ludzkiej czaszki

Archeolodzy znaleźli dowody na to, że w Wielkiej Brytanii już 2 000 lat temu produkowano wino

Anglia: Stonehenge może stracić status Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO

Na budowie wyrzutni rakiet w Wielkiej Brytanii odkryto ślady rytuałów pogrzebowych z epoki brązu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.04.2024
  GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama