Menu

Brytyjczycy potrzebni "od zaraz" do pracy w rolnictwie

Brytyjczycy potrzebni "od zaraz" do pracy w rolnictwie
Hodowcy warzyw i owoców wezwali Brytyjczyków do pracy na roli. (Fot. Getty Images)
Gospodarstwa rolne w Wielkiej Brytanii potrzebują 70 000 sezonowych pracowników, aby uzupełnić lukę po migrantach, którzy nie mogą przekraczać granic w związku z epidemią koronawirusa - informuje organizacja rolnicza British Growers' Association.
Reklama

Sezon zbiorów na Wyspach zbliża się wielkimi krokami. Tymczasem ograniczenia podróży i przemieszczania się pomiędzy europejskimi krajami spowodowały "poważny niedobór siły roboczej".

"Jeśli nie znajdziemy rąk do pracy, zmarnują się miliony owoców i warzyw" - ostrzega British Growers' Association i zapewnia, że osoby zatrudnione, nawet podczas pracy na roli, wciąż będą przestrzegać zasad dystansu społecznego.

Narodowy Związek Rolników (NFU) w Wielkiej Brytanii przekonuje z kolei, że pracownicy tymczasowi "przyczynią się do zdrowia narodu".

"Główny sezon rozpoczyna się w kwietniu zbiorami sałaty i szparagów, a kończy jabłkami i gruszkami w październiku" - przypomina Ali Capper z NFU, wzywając "młodych, zdrowych" studentów, a także osoby, które straciły pracę, aby podczas kryzysu dołączyły do rolnictwa i przemysłu spożywczego.

Jeśli branża nie znajdzie rąk do pracy, zmarnują się miliony warzyw i owoców. (Fot. Getty Images)

Firma G's z siedzibą w Cambridgeshire, która zaopatruje detalistów w seler i sałatę, oferuje pracownikom tymczasowym 400 funtów tygodniowo. "Potrzebujemy ponad 2 500 osób w Cambridgeshire, Norfolk, Sussex i West Midlands" - informuje przedsiębiorstwo.

Z kolei Nick Marston z organizacji British Summer Fruits, która reprezentuje producentów truskawek, malin, jagód i jeżyn, podkreśla, że w ubiegłym roku 98 proc. pracowników sezonowych pochodziło z zagranicy. "Rząd musi sprecyzować, czy imigranci, których zatrudniliśmy już wcześniej, mogą podróżować do Wielkiej Brytanii do pracy" - wskazał.

Władze Wielkiej Brytanii sklasyfikowały osoby pracujące w łańcuchach dostaw żywności jako "kluczowych pracowników", którzy są niezbędni podczas pandemii koronawirusa.

Już dzisiaj w prasie i mediach społecznościowych ruszy rządowa kampania "Feed Our Nation", wzywająca ludzi do pracy w rolnictwie i przemyśle przetwórczym. 

Czytaj więcej:

Niemcy nie zbiorą szparagów? "Może zabraknąć tysięcy Polaków"

Koronawirus w UK: Opublikowano listę "kluczowych pracowników"

Niemcy: Nowy portal do rekrutacji pracowników sezonowych do pracy w rolnictwie

Francuski rząd wzywa rodaków do pracy na roli

  Komentarze
  • Michaił
   25 marca, 14:07

   Dobra i praca do chliwa jak nic nie bedzie

  • Mark
   25 marca, 14:09

   Brexit means brexit! You eat? you pick then you eat.

  • Lolololo
   25 marca, 14:10

   juz widze jak brytusy biegna zbierac warzywa i owoce 😂

  • Mirek London
   25 marca, 14:15

   Chcieliscie Brexitu ? Mieliscie dosc pracowitych emigrantow z Europy ? To teraz sie walcie !

  • Nioisiezaczyna
   25 marca, 14:40

   teraz brytjczycy do zbiorow hehehehehehehe emigrantooofff niet ... ciekawe co bedziecie zrec .. jak nie bedziecie robic . Zasilki ujow wziasc bo dostaje po 3 tys .. i uja robia chorzy bardzo b o sie spasl na 239kg .

  • Darek
   25 marca, 14:40

   W Norfolk szukają chętnych do pracy za 8.21 funta za godzinę. Życzę powodzenia.

  • Greg
   25 marca, 15:00

   polecam by borysek wysłał swoich do pracy pod karą odebrania zasiłków. Ludzie będą się bili by tylko się załapać na zbiory.

  • DD
   25 marca, 15:15

   Myslicie duzo podatek dojazd wyzywienie mieszkanie .Po obliczeniu wzrost oplat wyzywienie wychodzi na rodzine 100 procent podwyzki na rok Zycze zdrowia

  • Czytelnik
   25 marca, 16:56

   3-4 Brytyjczyków zgłasza się od razu. Zostawiam nasz adres tutaj jakby co. Hyde park corner underground station.

  • Robert
   25 marca, 20:47

   Będą dalej kombinować jak zorganizować Brexit posiadając nadal wszystkie korzyści z wspólnego rynku EU.
   Nie oferując w zamian nic lub bardzo nie wiele. Obywatele UE powinni bojkotować UK w sprawie tymczasowych ulg w dostępie do rynku.
   Bedą potrzebni pracownicy w rolnictwie nie tylko w UK, niech się nauczą że nie będą siedzieć w nowym zjednoczonym królestwie i pobierać kilku tysięczne zasiłki. A emigranci przyjadą zarobią, zapłacą podatki i posprzątajką im w kraju w domu itd.
   Wpuścili europejczyków do UK nie bez powodu, gdybu nie emigracja to ta wspaniała wyspa żyła by nadal w średniowieczu.

  • Teraz rozumiemy
   25 marca, 21:40

   To po to by zmusic pracodawcow do zatrudniania tubylcow KRAJOWYCH a nie przyjezdnych emigrantow. Jest tylko jeden problem co z TYMI, KTORZY MIESZKAJA NA STALE A DALEJ SA TRAKTOWANI JAK PRZYJEZDNI. CZY SETTLED STATUS /OBYWATELSTWO ZMIENI WROGIE NASTAWIENIE DO nich i iCH czesto OBCOBRZMIACYCH NAZWISK, akcentu?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama