Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy odpowiedzieli na apel rolników. Tysiące zgłoszeń do pracy sezonowej

Brytyjczycy odpowiedzieli na apel rolników. Tysiące zgłoszeń do pracy sezonowej
Brytyjscy rolnicy nie spodziewali się takiego odzewu ze strony narodu. (Fot. Getty Images)
W związku z epidemią koronawirusa, brytyjscy rolnicy od kilku tygodni apelowali o pomoc, ostrzegając, że 'brak pracowników sezonowych uniemożliwi przeprowadzenie zbiorów, a tym samym zagrozi dostawom żywności do sklepów'. Apel okazał się wyjątkowo skuteczny, bo do pracy zgłasza się niespotykana do tej pory liczba chętnych.
Reklama
Reklama

Zdaniem ekspertów od zatrudnienia, praca w rolnictwie zaczęła cieszyć się popularnością z uwagi na fakt, iż wiele osób straciło dochód w związku z epidemią. Możliwość dorobienia sobie przez kilka miesięcy stała się więc wyjątkowo atrakcyjna dla najbardziej dotkniętych problemami na rynku pracy.

Portal Totaljobs UK informował już wcześniej, że pracy w rolnictwie szuka nawet 50 tys. osób. Do tej pory tego typu zajęcie przeznaczone było głównie dla taniej siły roboczej z krajów UE czy Ameryki Środkowej. 

"Niektórych czasowo zawieszono w wykonywaniu obowiązków służbowych i właśnie ci ludzie szukają pracy w rolnictwie" - przekazał Steve Warnham z Totaljobs UK.

Zainteresowanie stanowiskiem zbieracza owoców (fruit picker) wzrosło o 338 proc., a pracownika gospodarstwa (farm worker) - o 107 proc.

Do pracy w rolnictwie potrzebnych jest ok. 70 tys. osób. (Fot. Getty Images)

Brytyjscy rolnicy informowali w ubiegłym miesiącu, że potrzebują co najmniej 70 tys. pracowników, którzy nie dotrą na Wyspy w związku z ograniczeniami przemieszczania się. Zaczęto nawet przygotowywać program lotów czarterowych, aby sprowadzić do Wielkiej Brytanii tanią siłę roboczą z krajów UE. 

Z brakiem pracowników na roli zmagają się również inne kraje, m.in. Niemcy, Francja, Hiszpania czy Polska. Wiele z nich podjęło szereg inicjatyw, aby upewnić się, że w tym roku będzie miał kto pracować przy zbiorach - np. Niemcy zaoferowały dodatek finansowy pracownikom z Polski.

Polscy rolnicy wezwali z kolei rząd, aby poluzował zasady imigracyjne i pozwolił na pracę obcokrajowcom - grożąc, że w przeciwnym razie na półkach zabraknie warzyw i owoców.

Przedstawiciele organu British Growers’ Association potwierdzili, że zainteresowanie pracą w rolnictwie jest wyższe niż zazwyczaj. Dodano jednak, że będzie ono również bardziej kosztowne, ponieważ mieszkańcy Wielkiej Brytanii rzadziej od obcokrajowców godzą się na pracę za stawki minimalne.

Czytaj więcej:

Niemcy: Nowy portal do rekrutacji pracowników sezonowych do pracy w rolnictwie

Brytyjczycy potrzebni "od zaraz" do pracy w rolnictwie

Polscy rolnicy proszą o pomoc. "Bez imigrantów zbiory są zagrożone"

Hiszpania wprowadza ułatwienia dla imigrantów do pracy w rolnictwie

Finlandia też będzie wysyłać samoloty po tanią siłę roboczą

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama