Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjczycy kolekcjonują "miliony starych gadżetów, które nigdy nie trafią do recyklingu"

Brytyjczycy kolekcjonują "miliony starych gadżetów, które nigdy nie trafią do recyklingu"
W brytyjskich domach zalega mnóstwo zużytego sprzętu. (Fot. Getty Images)
Nieużywane od lat telefony komórkowe, drukarki czy laptopy znalazły się na liście gadżetów, które zalegają w brytyjskich domach. Jak zauważają eksperci, w całym kraju może być nawet 40 milionów nieużywanych sprzętów elektronicznych, które nigdy nie zostaną poddane recyklingowi.
Reklama

Ankieta przeprowadzona przez grupę Royal Society of Chemistry (RSC) wykazała, że niemal połowa (45 proc.) Brytyjczyków ma w swoim domu do pięciu nieużywanych od lat urządzeń. Większość z nich to - jak wskazują eksperci - stare telefony komórkowe i laptopy.

Zapytani o powód trzymania starych urządzeń, 66 proc. Brytyjczyków przekazało, że trzyma je "na czarną godzinę" lub "jako części zamienne".

Eksperci z RSC zwrócili uwagę, że większość zużytego sprzętów wciąż zawiera cenne materiały, których obecnie na świecie zaczyna powoli brakować. Mowa m.in. o takich minerałach jak ind, gal czy srebro.

Liczba zużywanego sprzętu elektronicznego będzie wzrastać w kolejnych latach m.in. za sprawą popularności inteligentnych urządzeń do domu. (Fot. Getty Images)

"Zbliżamy się do punktu, w którym niektóre z tych materiałów nie będą już dostępne" - wskazał szef RSC Robert Parker.

"W ciągu całego życia jedna osoba w Wielkiej Brytanii produkuje około trzech ton odpadów elektronicznych. Istnieją jednak oznaki, że liczba ta może drastycznie wzrosnąć wraz ze wzrostem liczby inteligentnych, bezprzewodowych urządzeń w domach" - dodał.

Według badania, 52% osób w wieku 16-24 lat ma 10 lub więcej gadżetów w swoich domach, w porównaniu z 39% osób w wieku 35-44 lat i 30% osób w wieku 55-75 lat.

"Potrzebujemy teraz działań - ze strony rządów, producentów i sprzedawców detalicznych - aby znacznie ułatwić przywracanie produktów do sprawności lub poddawanie ich recyklingowi. Mamy szansę, jako kraj, stać się światowym liderem w tej dziedzinie i dać innym przykład do naśladowania" - dodał szef RSC.

 

  Komentarze


  • Carerka
   23 sierpnia, 10:27

   Zebyście widzieli co starzy brytyjczycy kolekcjonują w domach......myszy się w tym lęgną.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama