Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: UE wstrzymuje kroki prawne przeciw Wielkiej Brytanii

Brexit: UE wstrzymuje kroki prawne przeciw Wielkiej Brytanii
KE, której przewodniczy Ursula von der Leyen (po prawej), wstrzymała działania na czas rozpatrzenia wniosku władz w Londynie o zawieszenie ceł na towary przechodzące przez granicę z Irlandią Północną. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska poinformowała wczoraj, że nie przejdzie do kolejnego etapu działań prawnych przeciwko Wielkiej Brytanii za jednostronną zmianę ustaleń handlowych dotyczących Irlandii Północnej. Jest to odpowiedź na prośbę Londynu.
Reklama
Reklama

O sprawie jako pierwsza poinformowała wczoraj wieczorem agencja Reuters. "Jeśli chodzi o wniosek o zawieszenie działań prawnych, Komisja dokładnie oceni nowe propozycje złożone przez Wielką Brytanię. Aby zapewnić niezbędną przestrzeń do refleksji nad tymi kwestiami i znalezienia trwałych rozwiązań wdrażania protokołu północnoirlandzkiego, postanowiliśmy na tym etapie nie przechodzić do kolejnego etapu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom, które rozpoczęło się w marcu" - oświadczyła rzeczniczka KE cytowana przez Reuters.

Po upływie 31 grudnia 2020 r. okresu przejściowego po Brexicie między Wielką Brytanią a Unią Europejską powstała granica celna. Jednak zgodnie z protokołem w sprawie Irlandii Północnej, będącym częścią umowy o Brexicie, prowincja ta pozostała w jednolitym unijnym rynku w zakresie obrotu towarami i w efekcie faktyczna granica celna powstała też między nią a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa. Wobec tego towary wysyłane z Anglii, Szkocji i Walii do Irlandii Północnej powinny podlegać kontrolom.

Brytyjski rząd ocenił, że przedsiębiorstwa nie będą gotowe na wprowadzenie nowych procedur od 1 stycznia, ustalił więc z UE, że przez pierwsze trzy miesiące będą one uproszczone, a pełne kontrole zaczną się od 1 kwietnia. Następnie jednak jednostronnie ogłosił, że wejdą one w życie dopiero 1 października, co UE uznała za złamanie poczynionych ustaleń i w połowie marca wszczęła procedurę naruszeniową.

21 lipca David Frost, brytyjski minister odpowiedzialny za wcielanie w życie umowy o Brexicie, informował o konieczności renegocjacji protokołu północnoirlandzkiego i poprosił KE o przedłużenie okresów przejściowych i zamrożenie działań prawnych. Komisja odrzuciła pomysł renegocjacji traktatu regulującego Brexit, ale zgodziła się na zawieszenie działań prawnych.

Czytaj więcej:

Brexit: Johnson wzywa UE do "pilnych działań" ws. Irlandii Północnej

Brexit: "Protokół w sprawie Irlandii Północnej nie zostanie skasowany"

BBC: Rząd UK chce wprowadzania kontroli w Irlandii Płn. dopiero od października

UE ostrzega brytyjski rząd: Zareagujemy "szybko i zdecydowanie" ws. Irlandii Płn.

Johnson: Rozwiązanie sporu o protokół północnoirlandzki jest wykonalne

Rząd UK: Protokół północnoirlandzki wymaga zmian, ale na razie go nie wypowiemy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama