Menu

Brexit: Spadło poczucie bezpieczeństwa wśród imigrantów z UE

Brexit: Spadło poczucie bezpieczeństwa wśród imigrantów z UE
Szkocja jest krajem przyjaznym imigrantom z UE - ujawniono. (Fot. Getty Images)
Obywatele UE uważają, że atmosfera po Brexicie w Wielkiej Brytanii stała się bardziej wroga. Zwracają jednak uwagę, że są milej widziani w Szkocji i tam też czują się bezpieczniej - ujawnili naukowcy z University of Birmingham po przeprowadzeniu badania z udziałem imigrantów UE z 13 krajów Wspólnoty.
Reklama

"Wszyscy uczestnicy (badania - przyp.red.) odczuwają frustrację, niepokój i rozczarowanie. Zauważyliśmy wyraźną różnicę w opiniach obywateli UE na temat Wielkiej Brytanii po referendum, niezależnie od tego, czy mieszkają w Anglii czy Szkocji" - wskazał stojący na czele badania Nando Sigona, profesor na Uniwersytecie w Birmingham.

Główną różnicę w "poczuciu bezpieczeństwa" pomiędzy Anglią a Szkocją uzasadniono faktem, że większość Szkotów opowiedziała się za pozostaniem w UE. Nie bez znaczenia był również fakt, że Nicola Sturgeon wielokrotnie zapewniała mieszkańców pochodzących z krajów UE, iż mogą pozostać.

"Po referendum czułem się naprawdę przygnębiony, ale potem pamiętam, jak następnego ranka Nicola Sturgeon przemawiała w telewizji do imigrantów z UE, zapewniając, że tu jest nasz dom" - przekazał jeden z uczestników badania z Danii, który mieszka w Glasgow.

Nicola Stugeon od samego początku zapewniała obywateli UE w Szkocji o możliwości pozostania. (Fot. Getty Images)

Duże znaczenie dla wielu europejskich migrantów miało również otrzymanie listu od premier Szkocji. "Nie pamiętam, co w nim było, ale pamiętam, że dostaliśmy go i to było bardzo miłe" - przekazała inna imigrantka z Portugalii.

Jeden z uczestników badania był Brytyjczykiem w małżeństwie z obywatelem UE - razem posiadali 5 dzieci urodzonych na Wyspach. "Brexit daje mi do zrozumienia, że sposób, w jaki żyję, jest już nie do przyjęcia, ponieważ poślubiłem obcokrajowca" - przekazał.

Inny rozmówca mówił o obawach, że nie będzie mógł przywieźć do kraju swoich starszych rodziców, aby się nimi opiekować - mimo tego, iż wcześniej mieszkali tu ponad 20 lat.

Imigrant z Rumunii ocenił z kolei, że "czuje się zmuszony do tego, aby pozostać obywatelem brytyjskim".

Szkocja uchodzi za bardzo proeuropejski kraj. (Fot. Getty Images)

"Obywatele UE w Szkocji martwią się Brexitem i tym, co to będzie oznaczał dla nich samych i dla przyszłości ich dzieci. Ale w Szkocji czują się też jak w domu, bardziej niż gdziekolwiek indziej w Wielkiej Brytanii. Czują się doceniani za swój wkład" - ocenił autor badania.

Profesor Nando Sigona przytoczył również statystyki, z których wynika, że w mieszanych rodzinach w Szkocji, najczęściej jedna z osób jest Polakiem. Kolejne miejsca przypadły obywatelom Niemiec oraz Irlandii.

Nazek Ramadan, dyrektor organizacji Migrant Voice i partner projektu Eurochildren, wezwał decydentów politycznych w Wielkiej Brytanii do zapoznania się z badaniami i rozpoczęcia kroków, aby wszyscy migranci w Wielkiej Brytanii "czuli się bezpiecznie, komfortowo" oraz "mieli szansę na dobre życie".

  Komentarze
  • Glowa boli
   18 września 2019, 15:47

   Dzis na Daily Mail opubliwowano artykol z wiazny z odezwa Polskiego Ambasadora w UK ,aby Polacy ktorzy nie wystapili o status osoby osiedlonej wracaly do Polski jesli nie maja zamiaru o niego wystapic.
   Chwalac tym samy Polske.
   Co ciekawe pod artykolem pojawila sie ogromna liczba komentarzy Brytyjczykow, ktorzy to bardzo chetnie widzieli by takie stan rzeczy.Komentarze pelne hejtu.Czy jestes wyksztalcony,bogaty,masz super prace lub wrecz odwrotne nie ma to znaczenia nawet mozesz wystapic o naturalizacje czy bedziesz sie czul tu jak w domu skoro az tylu brytyjczykow nas tu nie chce.

  • Gal
   20 września 2019, 10:28

   Też widziałem ten artykuł oraz komentarze, owszem pośród nich było także wiele pozytywnych komentarzy że strony Brytyjczyków, lecz już od dłuższego czasu mam wrażenie że nie jesteśmy już tu mile widziani oraz zawsze będziemy "ludzmi drugiej kategorii " bo jesteśmy obcokrajowcami

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.01.2020
  GBP 4.970 złEUR 4.245 złUSD 3.828 złCHF 3.954 zł

  Sport


  Reklama