Menu

Brexit: Rząd UK przedstawił szczegóły punktowego systemu imigracyjnego

Brexit: Rząd UK przedstawił szczegóły punktowego systemu imigracyjnego
Punktowy system imigracyjnyma radykalnie ograniczyć możliwość podejmowania pracy przez osoby o niskich kwalifikacjach. (Fot. Getty Images)
Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił wczoraj szczegóły dotyczące ogłoszonego już wcześniej punktowego systemu imigracyjnego, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku, wraz zakończeniem okresu przejściowego po Brexicie.
Reklama

"W czasie, gdy coraz większa liczba osób w Wielkiej Brytanii poszukuje pracy, nowy system punktowy zachęci pracodawców do inwestowania w krajową siłę roboczą, zamiast polegać na pracy z zagranicy. Wprowadzamy jednak również niezbędne zmiany, dzięki czemu pracodawcom łatwiej jest przyciągnąć do Wielkiej Brytanii najlepszych i najzdolniejszych z całego świata, aby uzupełnić umiejętności, które już posiadamy" - wyjaśniła w Izbie Gmin minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Punktowy system imigracyjny zrówna status obywateli Unii Europejskiej i pozostałych państw, a także ma radykalnie ograniczyć możliwość podejmowania pracy przez osoby o niskich kwalifikacjach. Jednak dotyczyć on będzie tylko nowych imigrantów, tzn., że ok. 3,7 mln obywateli państw UE, którzy już przebywają w Wielkiej Brytanii, będzie mogło pozostać i dalej pracować, o ile złożą wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej.

Patel: "System punktowy zachęci pracodawców do inwestowania w krajową siłę roboczą, zamiast polegać na pracy z zagranicy". (Fot. Getty Images)

Zgodnie z nowym systemem, aby uzyskać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii, konieczne będzie zdobycie co najmniej 70 punktów, przy czym 50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe, którymi są oferta pracy od zatwierdzonego sponsora, adekwatność umiejętności do oferty i znajomość języka angielskiego. Kolejne punkty przyznawane będą w zależności od zarobków przewidzianych w ofercie, wykształcenia i tego, czy w danym sektorze są wakaty. Nie będzie natomiast żadnych ułatwień dla pracowników o niskich kwalifikacjach ani specjalnej ścieżki dla osób na samozatrudnieniu.

W przedstawionym wczoraj dokumencie sprecyzowano jakie zawody są deficytowe, a zatem umożliwią zdobycie dodatkowych punków, a także ile wynoszą bazowe zarobki w poszczególnych zawodach, po przekroczeniu których również można uzyskać dodatkowe punkty.

Zapisano także szybką ścieżkę wizową dla pracowników służby zdrowia i opieki społecznej, ale tylko wykwalifikowanych, czyli m.in. lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych. Z tej szybkiej ścieżki nie będą mogły korzystać osoby, które chciałyby podjąć prace w publicznej służbie zdrowia na stanowiskach pomocniczych, jak portierzy, sprzątaczki, ani też ci, którzy chcieliby podjąć pracę w domach opieki, ale nie mają kierunkowego wykształcenia w tym zakresie.

Pominięcie tych kategorii pracowników budzi pewne kontrowersje, zwłaszcza po epidemii koronawirusa, która pokazała, że te osoby również odgrywały kluczową rolę w funkcjonowaniu służby zdrowia i opieki społecznej. Brytyjski rząd wyjaśnia jednak, że zamiast otwierać kolejne furtki dla nisko wykwalifikowanych pracowników, lepiej inwestować w tych, którzy już są w kraju, w tym imigrantów z krajów UE.

W dokumencie zapisano także ścieżkę dla absolwentów brytyjskich uczelni wyższych, którzy od lata 2021 roku po ukończeniu studiów licencjackich lub magisterskich będą mogli pozostać w kraju przez dwa lata, zaś doktoranckich - przez trzy.

Dokument potwierdza również, że zagraniczni przestępcy, którzy przebywali w więzieniu co najmniej rok, mogą otrzymać zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii, a cudzoziemcy już przebywający w Wielkiej Brytanii, którzy zostali skazani na co najmniej rok więzienia "muszą być uwzględnieni przy deportacji".

Czytaj więcej:

Zielone światło dla punktowego systemu imigracji w UK

Settled status w UK: Polacy rekordzistami wśród wnioskodawców

Izba Gmin przyjęła projekt ustawy o imigracji z systemem punktowym

Home Office: Przestępcy z UE z zakazem wjazdu do Wielkiej Brytanii

  Komentarze
  • Janusz Patel
   14 lipca, 15:07

   Mało kto wie, ale do tej ustawy został ustanowiony też aneks głoszący, że jeśli składający wniosek o wizę pracowniczą ma na nazwisko Patel to z automatu otrzymuje 85 punktów.

  • Londyczyk
   14 lipca, 15:14

   Pies z kulawą nogą się nie będzie starał o wiazd do UK to ludzie z UK szukają pracy w UE. Anglia się już sama wykończyła Bexsitem to pseudo plandemia.

  • Pffff
   14 lipca, 15:30

   idioci ,otworzą się szybciej niż myślą

  • THC
   14 lipca, 16:14

   Bardzo dobrze, tak jak mowilem system punktowy, a nie system dla cwaniaczkow i nierobow. hue hue hue :D

  • Uwazam
   14 lipca, 16:28

   ze w Polsce powinno sie takie samo cos wprowadzic jesli chodzi o emigrantów wszystkich z innych krajów, anglikow tez, jak wszyscy to wszyscy a nie ze jeden kraj w europie robi co chce z ludzmi

  • Andrzej z Leeds
   14 lipca, 17:32

   Najśmieszniejsze jest to że oni naprawdę wierzą w to ze tu przyjadą ci najzdolniejsi i zostaną nawet ci co są w tej chwili z najwyższej półki żałują że tu przyjechali sa wywiady na YouTube z takimi ludźmi wydaje mi się że jedyną nacją którą tu zobaczymy to Indianie i pakistańczycy dlatego BoJo tak pił ostatnio do mieszkańców Hongkongu że da im obywatelstwo etc.problem polega na tym ze oni maja wyższy standard życia jak w UK i tu raczej nie przyjadą.UK się skończyło bieda i ubóstwo jakiego nawet nie widziałem w Polsce.pozdr. myślących o wyjeździe stąd.

  • Janusz
   14 lipca, 19:53

   Andrzeju, Andrzeju, Andrzeju - krzyżyk na drogę. " Serce Europy " czeka !

  • Janusz
   14 lipca, 20:01

   Drogi Januszu Patel @ Nazywam się Duda. Ile dostanę punktów za nazwisko ? Ma tylko jedną literkę mniej od Patel. To chyba 70 - 75 dostanę ?

  • Patriota
   14 lipca, 20:45

   Mam pytanko
   A co wy macie do Żydów ?
   Dlaczego macie do Żydów tak negatywne podejście ?
   Przecież to naród wybrany przez samego Boga
   Każdy kto wyciąga na nich rękę ponosi sroga konsekwencje, czy historia was tego jeszcze nie nauczyła ?

  • Fan clarksona
   15 lipca, 06:12

   Nikt kto ma dobre wykształcenie lub coś w głowie nie przyjedzie zarabiac 1400f na miesiąc gdzie utrzymanie tyle miesięcznie kosztuje.. najzdolniejsi i normalnie ludzie zostają w kraju.. tyle..

  • Tom104
   15 lipca, 08:51

   Jak ktoś ma wykształcenie to nie dostaje £ 1400 tylko dużo więcej. Wystarczy popatrzeć jakie są tu możliwości i trochę włożyć wysiłku w zdobycie kwalifikacji albo/i doświadczenia żeby zarabiać £50k+ na rok. Oczywiście język jest do tego potrzebny, a większość naszych rodaków cieszy się na początku z tego co dostaną i spoczywają ma laurach. Ile razy słyszałem: po co mam być supervisor albo manager to tyle odpowiedzialności a kasa nie dużo większa. Z takim podejściem ludzie daleko nie zachodzą.

  • Kasia
   15 lipca, 09:14

   staram sie nie krytykowac UK w koncu nie powinnam, siedze tu i place im podatki. ALE wspolczuje im bo Brexit, powyzsze kryteria, korona, jeszcze snieg spadnie i sie im kraj raz dwa posypie.
   CO tam snieg, zapomnialam ze liscie jesienia powoduja zaburzenia w odjazdach pociagow...

  • Czytelnik anonimowy
   15 lipca, 19:59

   Andrzej ma absolutną rację. Preety Pati (Koti)chyba sama nie wierzy w te zapowiedzi o ściąganiu "najzdolniejszych" (drugi Brytyjczyk z dziada pradziada już zapowiedział zbliżająca się głęboką recesję), funt na dobrej drodze do zrównania się z euro, horrendalne koszty życia, fatalna pogoda i brzydkie pijane kobiety. już widzę jak tłumy najzdolniejszych tu walą. LOL. CHODZI po prostu o to, aby biedota z UE tu nie przyjeżdżała - NO ALE KTO w takim razie będzie tu wykonywać najtrudniejszą, najbrudniejszą i najbardziej niewdzięczną pracę ... to nie wiem. bo na pewno nie beneficiarze angielscy.

  • Estrela82
   15 lipca, 21:40

   Jestem ciekawa, kto tak będzie walił drzwiami i oknami do UK? Australijczycy? Kierunek migracji jest odwrotny. Nic nie jest pewne po brexicie, więc kto będzie ryzykował? Jak chętnych nie będzie to obniża system punktowy do 0.

  • Tede
   16 lipca, 18:31

   I każdy kraj na Świecie powinien w ten sam sposób traktować UK. Jak Kuba Bogu tag Bóg Kubie. A jak jesteś janusz no to trudno...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości