Menu

Brexit: Ponad 660 tys. Polaków ze statusem osiedlenia w UK

Brexit: Ponad 660 tys. Polaków ze statusem osiedlenia w UK
Status osiedlenia gwarantuje Polakom na Wyspach prawo do pracy, studiowania, ubezpieczenia zdrowotnego, dostępu do zasiłków i pomocy społecznej. (Fot. Getty Images)
Ponad 660 tys. Polaków w Wielkiej Brytanii uzyskało status osoby osiedlonej (settled status), a ponad 160 tys. status osoby tymczasowo osiedlonej (pre-settled status); aplikowało łącznie ponad 903 tys. Polaków - poinformował wczoraj wiceszef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Paweł Jabłoński.
Reklama
Reklama

Jabłoński podkreślił, że prawa wszystkich obywateli państw UE, którzy mieszkali w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego, czyli przed 31 grudnia 2020 r., więc także Polaków, zostały zabezpieczone w tzw. umowie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Wiceszef MSZ przypomniał, że ci, którzy zamieszkiwali lub osiedlili się przed 31 grudnia ubiegłego roku, mogą maksymalnie do 30 czerwca br. wystąpić o zalegalizowanie swojego pobytu w ramach EU Settlement Scheme. Wówczas każdy, kto wykaże, że przez okres dłuższy niż pięć lat zamieszkiwał lub był osiedlony w Wielkiej Brytanii, otrzyma prawo stałego pobytu. Ponadto osoby, które zamieszkiwały w Zjednoczonym Królestwie krócej niż pięć lat, mogą wystąpić o status osoby tymczasowo osiedlonej i po upływie pięciu lat złożyć wniosek o status osoby osiedlonej. 

Zarówno status osoby tymczasowo osiedlonej, jak i status osoby osiedlonej gwarantuje prawo do pracy, studiowania, ubezpieczenia zdrowotnego, dostępu do zasiłków i pomocy społecznej.

"Zgodnie z danymi, które mamy na koniec grudnia ubiegłego roku, o statusy w systemie osiedleńczym UE aplikowało ponad 903 tys. Polaków. 845 910 wniosków już zostało rozpatrzonych przez brytyjski Home Office, z czego 662 800 osób uzyskało status osoby osiedlonej, a 164 220 osób - status osoby tymczasowo osiedlonej" - poinformował Jabłoński.

"Mimo że liczba wniosków złożonych przez Polaków jest zbliżona do oficjalnej liczby polskich obywateli zamieszkujących w Zjednoczonym Królestwie, czyli ok. 900 tys. osób, wiemy, że wciąż wielu Polaków - kilka do kilkunastu tysięcy - nie złożyło tego wniosku" - dodał wiceszef MSZ. Jabłoński podkreślił, że duża część spośród Polaków, którzy wspomnianych wniosków nie złożyli, to osoby, które nie posiadają ważnego dokumentu tożsamości lub osoby bezdomne.

Zapewnił, że MSZ będzie podejmowało działania dotyczące wsparcia tych osób. W tym kontekście poinformował, że koszt za wydanie tymczasowego paszportu pokrywają często brytyjskie organizacje charytatywne, jednak gdy one nie są w stanie pokryć kosztów, wówczas konsul wydaje zgodę na pokrycie ich z budżetu państwa polskiego. Poinformował, że problem ten dotyczy od kilkuset do kilku tysięcy bezdomnych Polaków na Wyspach.

Jabłoński przypomniał również o obowiązujących przepisach dotyczących wjazdu do Wielkiej Brytanii po okresie przejściowym. Wszyscy Polacy, którzy będą chcieli udać się do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, biznesowych czy odwiedzając rodzinę, nie będą musieli posiadać wizy pod warunkiem, że ich pobyt nie przekroczy sześciu miesięcy. Jednak, aby podjąć pracę lub studiować w Wielkiej Brytanii, będą musieli posiadać wizę.

Wiceszef MSZ poinformował, że wszystkie zasady przebywania Polaków w Wielkiej Brytanii po Brexicie są stale zamieszczane na stronach internetowych resortu oraz placówek dyplomatyczno-konsularnych, a także za pośrednictwem mediów społecznościowych. MSZ zamieszcza również adresy stron internetowych służb brytyjskich, które stale aktualizują informacje dotyczące sytuacji w Wielkiej Brytanii po Brexicie. 

Jabłoński poinformował również, że po zakończeniu okresu przejściowego zaplanowane są dodatkowe dyżury w centrali MSZ w związku z Brexitem oraz - w razie potrzeby - placówki konsularne zostaną wzmocnione pod kątem personalnym.

Czytaj więcej:

Podróżowanie do i z UK po 1 stycznia - dowód czy paszport?

UK: Już ponad 4 mln obywateli UE ze statusem osiedlenia

Dla kogo "dobrowolne powroty" do Polski za rządową dopłatą?

Brexit: Już ponad 5 mln obywateli UE wnioskowało o status osiedlenia w UK

Brexit: "Szkockie wizy" dla imigrantów mają zaradzić problemowi wyludnienia

  Komentarze
  • Thc
   24 lutego, 13:01

   W moim przypadku bylo inaczej. Moj szef z kebaba bardzo mi pomogl zalatwic pre-settled status . Teraz mu sie odwdzieczam po godzinach pracy na zmywaku hue bue srue

  • Preachers
   24 lutego, 14:36

   Pan Jabłoński mógłby sprawdzić, jak na stronie e - konsulatu " rezerwuje sie " terminy np. wymiany paszportu. Już lepiej byłoby, gdyby jakaś pani odbierała telefony i zapisywała terminy w zeszycie. Przypominam, że mamy już 20 lat XXL wiek.

  • THC
   24 lutego, 16:20

   Brexit wyjasnil jak polacy mieszkaja na wyspach, "dotyczy od kilkuset do kilku tysięcy bezdomnych Polaków na Wyspach". Bezdomnych odeslac do polski, oni nie maja szans na status osoby osiedlonej. W drugiej kolejnosci kryminal i beneficiarze z roszczeniami odeslac. Nie ma wjazdu dla dresiarzy. Powietrze bedzie lepsze. hue hue hue xD

  • Anna
   24 lutego, 17:16

   jakie benefity? trzeba mieć z 4 dzieci, na dwoje to są grosze

  • Fan Londynka
   24 lutego, 18:48

   To było w dzienniku gazeta prawna artykuł pisowski ,słowo słowo przedruk zrobiliście tam pisze kilkanaście do kilku dziesięciu tysięcy Polaków nie otrzymało lub nie złożyło wniosku o status z jakiegoś powodu, bezdomność lub utrata dokumentów albo inny powód.

  • Yogi
   24 lutego, 19:52

   A ja nie robie zadnego statusu osiedlenca. Kilka lat temu zrobilem pernament rezident za 60F i wystarczy. Niech mnie sprubuja wyzucic.... ciekawe kto bedzie za mnie zapieprzal w fabryce

  • Zofijan wąsaty
   24 lutego, 22:48

   Daniel Szewczuk jeśli to co napisałeś jest prawdziwe jedyne to co ja wiem i pamiętam że aby otrzymały twoje dzieci paszport brytyjski ,ty musisz mieć lub twoja partnerka przynajmniej rezydenturę lub status wtedy, kiedy dzieci się urodziły, nie słyszałem o innej drodze, ponoć jeszcze w inny sposób można, ale zależy to tylko od dobrej woli urzędnika pracującego nad twoją sprawą.Nie myślę że powodem odrzucenia było to co napisałeś.Musisz pójść do brytyjskiego prawnika od emigracji, zapłacić 100 funtów i w 40 minut wyjaśni Ci wszystko jak należy ,czasem warto.

  • Tymczasowy UK
   25 lutego, 14:59

   do Yogi Chińczycy z Hongkongu już jadą na twoje miejsce nic się nie martw

  • F
   1 marca, 19:17

   A czy ktoś policzył ilu Polaków otrzymało British citizenship i w związku z tym nie musiało występować o settled status?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama