Menu

Brexit: Polskie ministerstwo opublikowało zasady pobytu Brytyjczyków w Polsce

Brexit: Polskie ministerstwo opublikowało zasady pobytu Brytyjczyków w Polsce
Brytyjczycy mieszkający w Polsce będą mieli możliwość pozostania po Brexicie. (Fot. Getty Images)
W związku ze zbliżającym się wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, polskie ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji (MSWiA) opublikowało komunikat, w którym przypomina o zasadach pobytu Brytyjczyków w Polsce. Przepisy w tej sprawie w całości riegulować będzie oddzielna umowa UE.
Reklama

"22 stycznia br. brytyjski parlament przyjął projekt ustawy implementującej umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Po stronie UE do zawarcia umowy konieczna jest zgoda Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE, jednak nie przewiduje się żadnych trudności w ich uzyskaniu. Głosowanie w Parlamencie Europejskim zaplanowane jest na 29 stycznia br" - poinformowało MSWiA.

Jak zwrócono uwagę, głównym założeniem umowy jest wprowadzenie okresu przejściowego do 31 grudnia 2020 r. W jego trakcie zasady pobytu oraz pracy obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin w Polsce pozostaną bez zmian. Swoboda przepływu osób pomiędzy Wielką Brytanią a UE zostanie zatem w tym okresie utrzymana.

Brytyjczycy będą musieli ubiegać sięo specjalny dokument, który potwierdzi ich prawo do stałego pobytu. (Fot. Getty Images)

Po zakończeniu okresu przejściowego obywatele Wielkiej Brytanii i członkowie ich rodzin będą posiadać prawo do pobytu w Polsce jeśli korzystali z niego zgodnie z prawem UE przed zakończeniem okresu przejściowego i w dalszym będą mieszkać w Polsce. 

Jak dodano, Polska planuje wydawać specjalne dokumenty dla Brytyjczyków, którzy zdecydują się na pozostanie nad Wisłą. Dokument ten ma przypominać formą dowód osobisty.

"Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, Brytyjczycy przebywający w Polsce powinni udać się do urzędu wojewódzkiego, żeby uzyskać dokument pobytowy" - przekazano.

Informacje na temat m.in. praw pobytowych obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce w związku z Brexitem można znaleźć na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Czytaj więcej:

Już ponad pół miliona Polaków z pozwoleniem na pobyt po Brexicie

Brexit: Brytyjski rząd przedstawi swoje cele w negocjacjach z UE

Ustawa o Brexicie przyjęta. Teraz wszystko zależy od królowej

  Komentarze
  • Yoda
   23 stycznia, 19:21

   co tak łatwo ?

  • Ufo
   24 stycznia, 09:20

   No tak a to działa tylko w jedna stronę ?

  • BePower
   24 stycznia, 13:40

   No pewnie, że tak oni dostaną dokument, który zapewne będzie ich uprawniał do pracy tutaj i podróżowania bez problemów. A Angole będą nam Polakom robić problemy tysiąca i jednej wizyty w Angielskich urzędach imigracyjnych. Tak...to działa tylko w jedną stronę....

  • Drakus
   24 stycznia, 23:11

   Jeżeli pracowałeś w UK 15 lat to musiałeś mieć Home Office potem rezydenturę, a teraz musisz mieć settled status i możesz go nie otrzymać, mimo że Tobie on nic nie daje. Jeżeli umrzesz to natychmiast bezbłędnie będą wiedzieli że jesteś dawcą narządów i wytną Ci serce i nerki. Za rezydenturę musieliśmy zapłacić, a nie była i nie jest do niczego przydatna więc powinni oddać kasę!.Po brexicie wymyślą nowy obowiązkowy status. My wszystko musimy, im się należy.

  • British subject
   28 stycznia, 16:58

   Tak to sie powinno nazywac, jak sie ma leave to remain lub settled status w ich kryteriach czesto finansowych. Jak nie masz, nie posiadasz to oni cie' posiadaja. Mozesz byc przeniesiony jak rzecz, wystawiony na zewnatrz, lub sprzedany na czesci zamienne. Obywatel ma posiadac, subject ma byc posiadany.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama