Menu

Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE

Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE
Wjazd do UK w celach turystycznych, odwiedzenia rodziny i przyjaciół, czy w celach biznesowych na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy będzie się odbywał bezwizowo. (Fot. Getty Images)
Polskie MSZ oraz placówki dyplomatyczne w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Niderlandach, Francji, Belgii, Danii, Szwecji i Norwegii są przygotowane do niesienia pomocy polskim obywatelom po 1 stycznia 2021 r., czyli zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie - zapewnił wczoraj resort spraw zagranicznych.
Reklama
Reklama

Po wczorajszym posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego MSZ w sprawie Brexitu, resort w komunikacie zaznaczył też, że wraz z placówkami zagranicznymi i we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów  oraz pozostałymi resortami, prowadzona jest intensywna kampania informacyjna, która ma przygotować Polaków na zmiany w warunkach wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii oraz w państwach leżących na trasie lądowej do Zjednoczonego Królestwa.

Ponadto, resort poinformował, że w kluczowych z puntu widzenia ruchu towarowego i osobowego portach będą działały mobilne zespoły konsularne, które na miejscu zapewnią skuteczną pomoc konsularną na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowych.

Polskie placówki dyplomatyczne zamieszczają na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych materiały informacyjne dotyczące zakończenia okresu przejściowego. Informacje te dotyczą m.in. nowych zasadach wjazdu do Wielkiej Brytanii.

Resort spraw zagranicznych podkreślił, że obecnie urzędy konsularne w Wielkiej Brytanii skupiają się na zapewnieniu możliwości uzyskania obywatelom polskim mieszkającym na Wyspach dokumentów paszportowych, które pozwolą im na otrzymanie statusu osoby osiedlonej. Termin na rejestrację w EU Settlement Scheme upłynie 30 czerwca 2021 r.

Ministerstwo wskazało też, że istotne jest, by wszyscy Polacy zamierzający pozostać w Zjednoczonym Królestwie dokonali tej rejestracji. Obecnie, według danych Home Office, wnioski złożyło już ponad 4 mln obywateli UE, z czego zdecydowana większość, w tym ponad 700 tys. Polaków, taki status już uzyskało.

Resort poinformował również, że wjazd do UK w celach turystycznych, odwiedzenia rodziny i przyjaciół, na krótkoterminowe studia i działania związane z biznesem, takie jak spotkania biznesowe czy konferencje na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy będzie się odbywał bezwizowo. Jednak w celach zarobkowych należy zawsze ubiegać się o wizę pracowniczą.

Do 30 września 2021 r. obywatele Polski mogą przekraczać granice Zjednoczonego Królestwa na podstawie ważnego polskiego dowodu osobistego. Od 1 października 2021 r. niezbędne będzie okazanie przy wjeździe ważnego paszportu.

Osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej (settled lub pre-settled status) będą mogły zawsze wjeżdżać na teren Wielkiej Brytanii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Wjazd na dowód osobisty będzie możliwy co najmniej do 31 grudnia 2025 r.

Brytyjska Izba Gmin poparła wczoraj uzgodniony 24 grudnia br. projekt ustawy o przyszłych relacjach z Unią Europejską, która implementuje do brytyjskiego prawa postanowienia umowy handlowej z UE, mającej obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. 

Czytaj więcej:

Status osiedlenia: Aplikowało już ponad 773 tys. Polaków w UK

Home Office i burmistrz Londynu o "settled status": Najlepiej aplikować do 31 grudnia br.

Brexit: Wielka Brytania i UE uzgodniły nowe zasady przewozu zwierząt domowych

Brexit: Polscy przedsiębiorcy powinni być gotowi na różne scenariusze

Barnier: Kompromis w sprawie umowy z UK "wyważony i rozsądny"

Tesco: Wpływ Brexitu na ceny w sklepach będzie niewielki

Brexit: Izba Gmin poparła ratyfikację umowy z UE o przyszłych relacjach

  Komentarze
  • Pamiętamy
   31 grudnia 2020, 11:45

   Z kierowcsmi sie spisali bo szybko przyjechalo wojsko polskie, to może teraz też sie spiszą

  • Karol stefanowski
   31 grudnia 2020, 16:14

   teraz celnicy na granicy dostana rozkaz zeby zatrzymywac tych co anie troche po angielsku nie gadaja i sie zrobi niezly bigos i sraczka

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama